15 czerwca – 15 września 2019
Kuratorzy wystawy: Paweł A. Nowak i Agnieszka Szepetiuk-Barańska
Prezentacja największej w Polsce i jednej z największych w Europie kolekcji akordeonów. Instrumenty pochodzą ze zbiorów Pawła A. Nowaka. Najstarsze eksponaty liczą ponad 200 lat, a niektóre z nich to jedyne egzemplarze na świecie.
W skład kolekcji wchodzą akordeony, harmonie, bajany, chromki, bandoneony, bandoniki, koncertiny, fisharmonie, heligonki, harmonijki ustne. Na wystawie prezentowanych jest ponad 60 instrumentów pochodzących z całej Europy, Ameryki Północnej i Azji. Można obejrzeć m.in.: akordeon Casali z nietypową klawiaturą w kształcie półksiężyca, Organopian – będący polskim wynalazkiem, a prawie już w Polsce niespotykany – łączący harmonię z fisharmonią, zbudowany w Chicago Hohner-Soprani – połączenie dwóch gigantów akordeonowych z Włoch i Niemiec, czy najstarsze akordeony, tzw. Flutyny.
Popularny akordeon – kojarzony z kulturą ludową – pojawia się w otoczeniu wielu innych instrumentów zaliczanych do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych. Eksponaty te są niewątpliwie dziełami sztuki, prezentującymi najlepsze rzemiosło: zdobienia wykonane są m.in. z drzewa różanego, masy perłowej czy drogocennych kamieni. Prezentowanym na wystawie zabytkom będą towarzyszyły opisy przybliżające ich historię oraz sylwetki najbardziej znanych akordeonistów.
Paweł A. Nowak to akordeonista i kolekcjoner, pomysłodawca utworzenia Muzeum Akordeonu w Kościerzynie (jedyne takie Muzeum w Polsce, otwarte w 2010 r. jako oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej) oraz Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie. Ponadto pedagog, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureat wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach akordeonowych.
Więcej wpisów:
— Rozmowa z Pawłem A. Nowakiem ➸
— Fotorelacja z wernisażu ➸