14 marca – 6 kwietnia 2023
(1 kwietnia 2023 – kiermasz)
Kuratorka wystawy: Agnieszka Szepetiuk-Barańska
Pisanki, palmy, stroiki, kartki świąteczne, baranki z ciasta i gliny, papierowe kwiaty, drewniane i ceramiczne ptaki to niektóre z eksponatów składających się na doroczną wystawę wielkanocną. Autorami pokazywanych prac są współcześni twórcy z terenu Dolnego Śląska i Opolszczyzny.
Widzowie obejrzeć mogą pisanki misternie zdobione technikami batikową, rytowniczą i aplikacyjną, wśród nich jaja oklejane miniaturowymi wycinankami czy rdzeniem sitowia. Pokazane również zostały opolskie „kroszonki” i jaja ze zdobieniami nawiązującymi do motywów huculskich, suwalskich, rzeszowskich. Zwiedzających z pewnością zachwycą „petrykiwki” i wzory krymsko-tatarskie wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Nie zabrakło też barwnych stroików i palm świątecznych, kwiatów z bibuły, ptaszków z drewna i ceramiki, glinianych baranków oraz wielu innych ozdób wykorzystywanych do świątecznego przystrojenia domu.
Tegoroczną ekspozycję wzbogacają kartki świąteczne ze zbiorów prof. Pawła Banasia autorstwa mistrzów Polskiej Szkoły Ilustracji oraz obrazy z kolekcji sztuki nieprofesjonalnej Muzeum Etnograficznego.
Pocztówki z lat 60. i 70. XX w. zaprojektowali najznamienitsi polscy ilustratorzy, tacy jak Hanna Balicka-Fribes, Antoni Boratyński, Wiesława Grosset, Danuta Imielska-Gebethner, Maria Orłowska-Gabryś, Maria Uszacka, Józef Wilkoń czy Zdzisław Witwicki. Eksploatują one całe bogactwo motywów związanych ze świątecznymi tradycjami i momentem nadejścia wiosny.
Autorami obrazów o tematyce wielkanocnej są twórcy nieprofesjonalni, m.in. Bronisław Krawczuk, Władysław Luciński, Jan Pelczarski, Eugeniusz Marzec, Zygmunt Sarna, Andrzej Waligóra.
Wystawy poświęcone obrzędowości wielkanocnej są organizowane w Muzeum Etnograficznym już od ponad 50 lat. To ważne doświadczenie badawcze i antropologiczne, a także okazja do przyjrzenia się rozwojowi technik tworzenia rekwizytów i ozdób wielkanocnych, ich zmianom, kierunkom i artystycznym trendom, którym podlegają.
Wydarzeniem dopełniającym wystawę będzie tradycyjny kiermasz wielkanocny, zaplanowany na sobotę 1 kwietnia.
■ Magdalena Talik [wroclaw.pl] o wystawie ➸
■ Przygotowania do wystawy ➸