„Dno” – praca datowana na lata 1958–1959 autorstwa Zdzisława Beksińskiego
Wymiary: 84 cm szer. × 52 cm wys.
Czarno-biała fotografia wykonana techniką bromosrebrową
Praca składa się z trzech fotografii ukazanych jedna obok drugiej oraz dolnej, czarnej części, na której widnieje napis „DNO” zapisany dużymi, białymi literami na ciemnym tle.
Po lewej stronie znajduje się stare, sepiatonowane zdjęcie trzech dziewczynek w eleganckich sukienkach z koronkowymi kołnierzami. Ich twarze są poważne, a ich spojrzenia skierowane w stronę obiektywu. Fotografia ma ślady starzenia, co nadaje jej historyczny, niemal melancholijny charakter.
Zdjęcie w środkowej części przedstawia fragment słownika z polskimi hasłami. Widnieją na nim słowa takie jak „ślusarz”, „śmiać się”, „śmiały”, „śmiech”, „śmiecie” i „śmierć” i są wyraźnie widoczne, tworząc dramatyczne zestawienie, gdzie radość i śmiech sąsiadują ze śmiercią i odpadkami.
Po prawej stronie widać fragment nagrobka lub rzeźby nagrobnej. W górnej części znajduje się rzeźbiona twarz anioła o delikatnych rysach i rozłożonych skrzydłach. Poniżej znajduje się owalna, porcelanowa fotografia dziecka osadzona w kamiennej niszy, co nadaje obrazowi żałobny, mroczny ton.
Całość tworzy sugestywną kompozycję, w której dzieciństwo, język i śmierć zostają połączone w jedno symboliczne przesłanie o ulotności życia i ludzkim losie.
Dzieło ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Więcej opisów ➸