Trzecia odsłona cyklu „Wyhaftuj wystawę” przygotowanego do „Strojnych Kresowiaków” prezentowanych w Muzeum Etnograficznym.
Regularne, symetryczne wzory haftu krzyżykowego, przypominające kompozycją szalone szkiełka z kalejdoskopu potrafią działać hipnotyzująco na osobę haftującą. Bohaterkami kolejnej części cyklu są takie właśnie urzekające wzory pochodzące z dwóch koszul kobiecych.
Fot. W. Rogowicz, M. Skrabek, O. Budzan
Pierwsza koszula pochodzi z Wołynia. Haftem pokryte są wierzchnie części rękawów, mankiety oraz brzeg kołnierza. Koszula haftowana jest „na bogato”, gdyż każda z wyżej wymienionych powierzchni ozdobiona jest innym wzorem. Skopiowany wzór pochodzi z mankietów.
Haftując, zaczęłam od koloru czarnego. To on ustawił całą kompozycję. Nauka wzoru zajęła mi zdecydowanie dłuższą chwilę. W tym przypadku trochę się naprułam.
Druga koszula pochodzi z Czerlan położonych w obwodzie lwowskim. Tu haft zdobi kołnierzyk, mankiety i przyramki. Skopiowałam wzór z kołnierzyka (żeby pokazać, jak można „skręcić” wzorem, dostosowując go do kształtu odzieży) oraz wzór z przyramka.
Fot. W. Rogowicz, M. Skrabek
Nie miałam jeszcze przyjemności haftowania tego wzoru, ale liczę na Czytelników, może ktoś zdąży przede mną!
Olga Budzan, Dział Edukacji Muzeum Etnograficznego
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸