W Pawilonie Czterech Kopuł gościł Jacek Dehnel, który zwiedził wystawę „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”. Pisarza oprowadziła dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka z Działu Tkanin i Ubiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Fot. Jenka Minh
Prezentowane na wystawie wyjątkowe stroje były ozdobą wrocławskich kolekcji przed II wojną światową. Zdecydowana większość zachowanych XVIII-wiecznych ubiorów z dawnych kolekcji śląskich pochodzi z czasu wojen śląskich i po aneksji Śląska do Prus. Obecnie należą do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Ubiory zachwycają detalami kroju i wzornictwem tkanin, które zmieniało się szybciej niż podstawowe fasony ubiorów. Jego aktualność stanowiła czytelny znak orientacji w modzie, a także wysokiego statusu i zamożności, gdyż nowe wzory były znacznie kosztowniejsze niż te o kilka zaledwie miesięcy starsze.
O kolekcji śląskich ubrań, w tym o strojach dzieci największej śląskiej arystokracji, można przeczytać też na profilu instagramowym Jacka Dehnela. Polecamy ➸