Prowadzenie: Julieta González-Springer i Ryszard Lubieniecki (Vox Imaginaria)
Drugie spotkanie w ramach dwudniowych warsztatów wokalnych. Czas trwania: g. 12:00–15:00.
Historyczny Śląsk (rozpościerający się od dzisiejszych województw południowo-zachodnich, aż po lubuskie) stanowi jeden z najważniejszych regionów muzycznych schyłku średniowiecza. Twórczość, która zachowała się do naszych czasów, to przede wszystkim utwory religijne, w tym poświęcone osobom uważanym za święte. Spośród czczonych kobiet najważniejszą była z pewnością św. Jadwiga Śląska, ale w kompozycjach muzycznych pojawiają się również takie postacie, jak św. Elżbieta, Katarzyna i Maria Magdalena.
Na utworach poświęconych tym kobietom skoncentrujemy się podczas dwudniowych warsztatów wokalnych.
Będziemy wykonywać muzykę zarówno jedno-, jak i wielogłosową, przekazaną do naszych czasów w dwóch rękopisach z drugiej połowy XV w. – kancjonale ze Środy Śląskiej oraz rękopisie znanym jako „Śpiewnik głogowski” (aczkolwiek, według aktualnych badań, ani nie jest to formalnie śpiewnik, ani nie został spisany w Głogowie, a najprawdopodobniej w Żaganiu).
W ramach warsztatów planowane jest również wprowadzenie do niektórych aspektów dawnej teorii muzyki.
Wydarzenie poprowadzą członkowie zespołu Vox Imaginaria: śpiewaczka Julieta Gonzalez-Springer oraz Ryszard Lubieniecki, grający na rekonstrukcji późnośredniowiecznych instrumentów klawiszowych – portatywie i clavisimbalum.
Warsztaty odbywają się w ramach projektu Wizje świętych w religijnym repertuarze muzycznym średniowiecznego Śląska, realizowanego w ramach stypendium artystycznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymanego przez Julietę Gonzalez-Springer.
Spotkanie w Muzeum Etnograficznym, wstęp wolny, zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 (od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–16.00).
Informujemy, że limit miejsc został już wyczerpany.
Prosimy o informację w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w spotkaniu.
■ Wydarzenia edukacyjne ➸
■ Fotorelacje edukacyjne ➸