Alfons Mazurkiewicz – wyjątkowa postać w historii powojennej sztuki we Wrocławiu, wybitny malarz i niezwykły pedagog, inicjator „Grupy Wrocławskiej” skupiającej środowisko artystyczne miasta – obchodziłby 19 grudnia tego roku swoje setne urodziny!
W 1974 r. artysta namalował składający się z czterech części poliptyk Gdzie nasz skarb, łącząc technikę malarstwa akrylowego z kolażem i słowem pisanym.
Każdy z czterech obrazów składa się z dwóch części – jednej wypełnionej mocnym, gładko kładzionym kolorem, na której artysta umieszcza kolażowe elementy (kartkę z ekspresyjnie namalowaną plamą przypominającą serce, wycinek z tekstem o tym samym tytule z rubryki prowadzonej przez księdza Mieczysława Malińskiego w „Tygodniku Powszechnym”, zdanie Emitte Spiritum tuum et creabuntur, czyli „Ześlij Ducha Twego, a powstanie życie”) i drugiej kontrastowej, wypełnionej charakterystycznym dla artysty „miękkim reliefem” żłobionym na powierzchni farby, tworzącym ciekawie załamującą światło organiczną strukturę.
Pracę tę oglądać można na wystawie czasowej „Collage – klejone światy” w Pawilonie Czterech Kopuł.
Anna Chmielarz, kustosz w Dziale Malarstwa MNWr
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸