W sylwestrową noc, 31 grudnia 1856 r. w Paryżu urodził się Wojciech Horacy Kossak, jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów w historii polskiego malarstwa.
Był synem znanego malarza – Juliusza Kossaka, zaś jego ojcem chrzestnym został Horace Vernet, francuski malarz-batalista i grafik, na cześć którego Wojciech otrzymał swoje drugie imię.
Świetnie wykształcony w Krakowie pod okiem Władysława Łuszczkiewicza oraz w Monachium i w Paryżu, zasłynął jako malarz scen historycznych i wybitny batalista.
Malował przede wszystkim polskie wydarzenia okresu wojen napoleońskich i powstania listopadowego, a także rozliczne sceny o tematyce wojskowej. Pracując na zlecenie króla Wilhelma II poświęcił sporo obrazów pruskiej historii militarnej.
Zrezygnował ze współpracy z Berlinem po antypolskim przemówieniu Wilhelma II na zamku krzyżackim w Malborku w 1902 r. Kossak kilkakrotnie odwiedził Stany Zjednoczone, a obrazy, które tam malował cieszyły się dużą popularnością.
Zafascynowany zjawiskiem panoram, wziął udział, na zaproszenie Jana Styki, w malowaniu „Panoramy Racławickiej”. Niestety, współpraca ta, choć zaowocowała wspaniałym dziełem, to doprowadziła do tak poważnych konfliktów między dwiema silnymi osobowościami, że ich drogi artystyczne już nigdy się nie spotkały.
Wojciech Kossak był miłośnikiem motoryzacji i pierwszym prezesem Krakowskiego Klubu Automobilowego. Jedno z pierwszych aut w Krakowie należało właśnie do malarza, który w 1934 r. zaprojektował słynny plakat reklamowy dla spółki Polski Fiat ukazujący pędzący góralski zaprzęg ścigający się z Fiatem 508.
Szacuje się, że namalował około dwóch tysięcy obrazów.
Anna Jezierska, Muzeum „Panorama Racławicka” / Dział Malarstwa XVI–XIX w. MNWr
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸