Trwają przygotowania do wystawy „Strojni Kresowiacy”. Poszukując na niej tajemniczych ciekawostek, ekipa realizująca program „Poznaj region” spotkała się z kuratorką Hanną Gollą.
Co tak wnikliwie filmowano? Huculski męski krzyż z mosiądzu datowany na koniec XIX w. Cóż w nim niezwykłego? W trakcie niedawno przeprowadzonych prac konserwatorskich odkryto, że w jego dolnej części znajduje się niewidoczna dotychczas skrytka z relikwiami!
Fot. W. Rogowicz, M. Skrabek
Zabytek ten trafił do zbiorów wrocławskiego Muzeum Etnograficznego w 2015 r. jako dar z kolekcji Huculianów Andrzeja Szczepki i prezentowany był na wystawie „Bartky, tabiwky, zgardy…” w 2016 r. Oto opis katalogowy: [nr inw. MNWr ETS-295] odlew z mosiądzu w formie krzyża łacińskiego, zawieszony na łańcuchu. Na środku postać Chrystusa Ukrzyżowanego – pod głową i częścią tułowia aureola z blaszki, powyżej tabliczka z nieczytelnym napisem (cyrylicą ?), poniżej trupia czaszka i piszczele. Dwa ramiona poprzeczne na dole zakończone małymi krzyżykami, a przy górnym uszko z pionową wypustką. Na każdym ramieniu poprzecznym postać aniołka, a pod nim w narożniku wydłużony, skręcony element. Po bokach dolnego ramienia po trzy złączone okrągłe elementy. Od spodu blacha w dwóch częściach. Dolny krzyżyk odkręcany do zdjęcia dolnej blaszki, pod którą znajduje się wgłębienie z relikwiami: dwie części drewniane, metalowy gwóźdź i dwa granatowe kawałki (folia ?). Łańcuch mosiężny, pleciony z małych owalnych ogniw, zapinany na okrągłe oczko i wydłużone uszko z zapadką.
Fot. W. Rogowicz
Ten niezwykły krzyż, a także inne przykłady biżuterii kresowej zobaczyć będzie można już od 16 listopada 2024 na wystawie „Strojni Kresowiacy” w Muzeum Etnograficznym. Zapraszamy!