Prezentowana do 17 sierpnia 2025 r. we wrocławskim Muzeum Etnograficznym wystawa „Dolny Śląsk pnie się w górę” jest świetną okazją, by bliżej zapoznać się z historią rozwoju przemysłu w Görlitz.
W pierwszej połowie XIX w. Görlitz liczyło niecałe 10 tys. mieszkańców. W miejscowej przędzalni w 1836 r. po raz pierwszy użyto maszyny parowej. Powstały też podwaliny pod istniejącą do dziś sieć kolejową.
W 1847 r. założono zakład Steiningersche Maschinenbauwerkstatt, który od 1858 r. produkował silniki parowe. Do 1921 r. zbudowano ich tu ok. 2900. W 1906 r. firma (teraz nosząca nazwę Görlitzer Maschinenbau-Anstalt und Eisengießerei) wyprodukowała tam pierwszą turbinę parową, których do 1929 r. fabryka dostarczyła 500.
Fot. M. Lorek, M. Skrabek
Görlitz szybko rozwinęło się w ośrodek handlowy i targowy o znaczeniu ponadregionalnym, było węzłem kolejowym i ośrodkiem przemysłowym zajmującym się budową wagonów i maszyn.
W 1910 r. miasto liczyło już 85 tys. mieszkańców, stając się bramą do Śląska. W 1921 r. z połączenia kilku firm powstała Waggon- und Maschinenbau Aktiengesellschaft Görlitz (WUMAG), produkująca turbiny parowe eksportowane na cały świat. Po dziś dzień produkuje je w Görlitz zakład Siemens Energy.
R. Filipczak
Po więcej ciekawostek zapraszamy na wystawę, na której obejrzeć również można ciekawe modele lokomotyw i wagonów kolejowych.
Oprac. Magdalena Skrabek, Dział Promocji i Komunikacji MNWr
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸