Wykład Małgorzaty Micuły w ramach cyklu „Prawdziwa twarz mistrza. Artyści Pawilonu”, połączony z oprowadzaniem wokół dzieła Andrzeja Dłużniewskiego „Obiekt chiński”, prezentowanego w ramach cyklu #dziełomiesiąca w Pawilonie Czterech Kopuł
Andrzej Dłużniewski – malarz, rysownik, twórca instalacji, obiektów rzeźbiarskich i form literackich. Realizował działalność artystyczną niemieszczącą się w ramach konkretnych nurtów i niełatwo poddającą się analizie. Jego sztuka była przekorna, błyskotliwa, ale też mocno refleksyjna, a postawa twórcza wyjątkowo niekonwencjonalna. Zwykł mawiać, że użyteczność sztuki polega na prowokacji intelektualnej, a jej głównym zadaniem jest „zaglądanie za horyzont”. Ideę użytkowości i zaangażowania sprowadzał więc do najbardziej podstawowego i demokratycznego pojęcia – użytkowości mentalnej.
Niepoddająca się językowi krytyki artystycznej i obowiązującym dyskursom sztuka Dłużniewskiego nie doczekała się wielu analiz, choć sam artysta pozostawał w środowisku neoawangardy postacią niezwykle ważną.
Przyjmując za punkt wyjścia realizację Dłużniewskiego „Obiekt chiński”, przyjrzymy się również pracom innych artystów z ekspozycji stałej w Pawilonie Czterech Kopuł, dla których intelektualne walory sztuki oraz sam proces tworzenia stały w centrum zainteresowań. Ścieżkę zwiedzania wyznaczą prace m.in.: Henryka Stażewskiego, Jerzego Jarnuszkiewicza, Włodzimierza Borowskiego czy Zdzisława Jurkiewicza. Pozwoli to spojrzeć na osobną twórczość Dłużniewskiego z perspektywy pokrewnych, równie bezkompromisowych postaw.
Spotkanie w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu, wstęp wolny.
■ Wydarzenia edukacyjne ➸
■ Fotorelacje edukacyjne ➸