Konkurs wielkanocny towarzyszący wystawie czasowej w Muzeum Etnograficznym „Pisanki i palmy wielkanocne” został rozstrzygnięty. Realizacje do niego zgłoszone były naprawdę wspaniałe. Autorkom należą się słowa uznania! Z przyjemnością zatem prezentujemy szczegółowo nagrodzone prace.
❦
Nagroda I
Joanna Michalik ➸ Jajka (wydmuszki kurze) barwione na zielono i ozdobione słomką
„Od zawsze źródłem wytchnienia, ładownia energii, a także inspiracją była dla mnie przyroda: spacery po lesie, łąkach, polach, zbieranie polnych kwiatów, gałęzi, ziół, robienie wianków, bukietów itd. Z czasem, zainspirowana także tradycyjnymi technikami zdobniczymi, które obejrzałam na wystawach w muzeach/skansenach/internecie, postanowiłam wykorzystać zebrane podczas spacerów rośliny do ozdabiania jajek (wydmuszek) wielkanocnych. Wykorzystywałam już do tego celu różne elementy, m.in. płatki kwiatów, nasiona, ziarna, sitowie, czy słomki.
Wydmuszki jajek prezentowane na zdjęciu zabarwiłam na kolor zielony, związany z przebudzeniem natury na wiosnę, a w kontekście Wielkanocy nawiązujący do Zmartwychwstania, które daje nadzieję na życie wieczne (ponadto na kolorowym jajku wzory są wyraźniejsze). Zebraną zawczasu słomkę po oczyszczeniu i rozcięciu wzdłuż, »rozprasowałam« przy pomocy nożyka/nożyczek. Uzyskuje się w ten sposób dłuższe elastyczne paski, które następnie tnie się na różnego rodzaju drobne elementy m.in. romby, kwadraty, kółeczka, trójkąty, łezki, wąskie podłużne włókna. Zazwyczaj tradycyjnie do ozdabiania jajek stosuje się słomki owsa, jęczmienia. Wymyślone i zaprojektowane wzory, nanosi się przy pomocy wykałaczki i przykleja klejem, przyciskając chwilę każdy element do jajka (nadmiar kleju najlepiej od razu usunąć przy pomocy nawilżonego w wodzie patyczka kosmetycznego – wtedy praca jest estetyczna i czysta). Uzyskany efekt zdobniczy jest bardzo naturalny i prezentuje się znakomicie jako świąteczna dekoracja, czy prezent wręczany bliskim”.
❦
Nagroda II
Malwina Mikicka ➸ Mazurek waniliowy z konfiturą z fiołków, dekorowany ozdobami cukrowymi, ozdobami ze słonego karmelu oraz migdałami i świeżymi kwiatami
„Wielkanoc to jedne z moich najukochańszych Świąt – uwielbiam je na równi ze Świętami Bożego Narodzenia.
I podobnie jak w Adwencie przygotowuję się duchowo, kulinarnie i pod względem dekoratorskim do Narodzin Dzieciątka Jezus, tak i Wielki Post jest dla mnie czasem przygotowań do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Zawsze na moim stole wielkanocnym gości baba drożdżowa, mazurek i pascha, do której sama robię ser.
W tym roku postanowiłam przygotować mazurka na styl ludowy, który wg mnie idealnie wpisuje się w wielkanocny klimat.
W moim rodzinnym domu nie było niestety żadnych ludowych zwyczajów, ale ja od najmłodszych lat zawsze do nich tęskniłam, dlatego zawsze moje święta nawiązują do ludowych tradycji”.
❦
Nagroda III
Ewa Rakiel ➸ Wielkanocny zajączek wykonany technikami haftu i aplikacji
„Inspiracją do stworzenia tej pracy były dla mnie kartki świąteczne zbierane przez moją babcię. Co roku przy okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych czy Bożego Narodzenia wyjmowała ona z szuflady kolekcję kartek z życzeniami na daną okazję, które otrzymała przez lata.
Kartki były ustawiane w widocznym miejscu w kuchni, salonie, sypialni i stanowiły jedną ze świątecznych dekoracji. Zanim jednak zajęły swoje miejsce, babcia odczytywała życzenia i wspominała osoby, od których one pochodziły. Często byli to ludzie, którzy odeszli już z tego świata, czy rodzina, której nie widziała od dziesiątek lat i z którą kontaktowała się tylko na odległość przy okazji świąt dorocznych.
Mój tamborek nawiązuje stylistyką do obrazków znanych mi ze starych kartek. Realizuje ideę pamiątki, która wyjmowana z szafy raz w roku odsyła myślami do osoby obdarowującej. Dzięki temu daje poczucie więzi w szczególnym czasie świąt. Tamborek taki na odwrocie może mieć wyhaftowaną dedykację i stanowić pamiątkę rodzinną dla kolejny pokoleń”.
❦
Wyróżnienie
Monika Golos ➸ Pająk wielkanocny
„Wykonałam go z nanizanych na nici bawełniane ziaren grochu (groch przed nawlekaniem dobrze jest namoczyć), pomponów z bibuły gładkiej i obręczy z drutu. Każdy pompon składa się z 12 okrągłych i ponacinanych listków bibuły.
Pająk od dzieciństwa kojarzył mi się z beztroskimi chwilami na wsi, w domu mojej babci. Zawsze opowiadała, jak robiła pająki, będąc jeszcze panienką. Potem nie miała już na to czasu… i prawdą jest, że zrobienie takiego pająka jest dosyć pracochłonne”.
❦
Wyróżnienie
Jagoda Nastała ➸ Baranek z ciasta drożdżowego
„W ramach konkursu #wielkaMOC chciałabym przedstawić nasz rodzinny wielkanocny wypiek – baranka z ciasta drożdżowego.
Odkąd pamiętam, co roku na Wielkanoc, babcia wypiekała baranki dla całej rodziny.
Żeliwna forma została przywieziona po wojnie przez brata babci z rodzinnej miejscowości – Nowej Wsi pod Kętami, do Kotliny Kłodzkiej, gdzie po wojnie zamieszkali dziadkowie.
Jakiś czas temu babcia z racji wieku przestała piec baranki, a ja otrzymałam foremkę i staram się kontynuować tradycję.
Aby podczas pieczenia ciasto zbyt nie urosło, babcia obciążała foremkę dachówką-karpiówką. Ja nie mogłam takiej znaleźć, ale sprawdziła się stara płytka ceramiczna.
Na ostatnim zdjęciu stara fotografia z rodzinnego albumu-baranek upieczony przez babcię”.
❦
Wyróżnienie
Joanna Michalska ➸ Podrzuć kurę do kurnika. Gra sensoryczna dla dużych i małych
„Cały projekt polega na maksymalnym wykorzystaniu łatwo dostępnych materiałów, które posłużą nam do wykonania gry. Z niepotrzebnych skrawków materiałów szyjemy ręcznie kury, które wypełniany różnym wypełnieniem – ryżem, fasolą, herbatą, soją, soczewicą itp. Wykorzystujemy opakowanie do jajek, które w czasie Świąt Wielkanocnych z pewnością pojawi się w naszych domach. Po uszyciu kilka kur rozpoczynamy zabawę.
Kładziemy na podłodze opakowanie do jajek, które staje się naszym celem – kurnikiem. Następnie każdy po kolei rzuca kurą. Zasady są ostre, a trudność wielka, ponieważ każda kura ma inną wagę, do kurnika zaś można się dostać na lepsze lub gorsze miejsce.
Najwyżej punktowane jest miejsce, w którym kładziemy jajka [5 punktów]. Kolejne, lekko gorsze, to wieczko od opakowania [3 punkty].
Jeżeli trafisz obok – otrzymujesz 0 punktów. Ale nie martw się! Wspólnie zbierzcie wszystkie kury i zacznijcie zabawę od początku. Samo miętoszenie kur jest wielką, sensoryczną radochą!
Gra powstała na potrzeby warsztatów dla ukraińskich dzieci, które poprowadziłam, reprezentując Fundację Nitkomaniacy.pl”.
❦
Wyróżnienie
Hanna Wasiak ➸ Wełniane czapeczki na jajka
„Te wełniane czapeczki mogą być na wielkanocne pisanki, ale i na jajko na miękko, żeby było ciepłe na śniadanie. Czapeczki na jajka wykonałam z resztek miękkiej kolorowej włóczki. Mogą to być także czapeczki dla misiów lub lalek”.
❦
Wyróżnienie
Julia Sakovich ➸ Wielkanocne zajączki – ozdoby na pisanki
„Wysyłam zdjęcia samodzielnie wykonanych na szydełku wielkanocnych zajączków – ozdób na pisanki.
Dzięki nim świąteczny stół będzie jeszcze piękniejszy i każdy członek rodziny może wybrać zajączka swojego ulubionego koloru.
Myślę, że zajączki mogą być оzdobą świątecznego stołu lub kosza, albo po prostu uroczą pamiątką.
Zrobione na szydełku z wielką miłością”.
❦
Wyróżnienie
Anna Betlejewska ➸ Pisanka po lubelsku
„Praca została wykonana na wydmuszce jaja kurzego za pomocą cienkopisów; zawiera również elementy złocone szlagmetalem. Rysunek przedstawia charakterystyczne elementy architektury Lublina – Bramę Krakowską oraz Wieżę Trynitarską, a także wizerunek archanioła, wzorowany na unikatowych freskach z Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku w Lublinie. Dodatkowo pojawia się element typowo Wielkanocny – proporzec Zmartwychwstałego”.
❦
Wyróżnienie
Dagmara Kostrzewska ➸ Kroszonka opolska
„Lokalno-regionalne inspiracje świąteczne. Zainspirowana kroszonką, czyli ozdabianiem jajek poprzez skrobanie wzoru, motywu kwiatowego, opolskiego. Trzymając się zasady symetrii, kompozycja kwiatowa chociaż z własnym układem poprzecznym wzoru i dodatkiem geometrycznym, postanowiłam spróbować coś wyskrobać. Do kompletu w kolorze błękitu talerzyk również ze wzorem kwiatowym malowany farbkami do ceramiki.
Skromna dekoracja z nostalgią i w oczekiwaniu.
Barwiona w barwniku do tkanin wydmuszka, wykonana techniką skrobania wzoru. Talerzyk ceramiczny malowany farbka za pomocą stalówki”.
#zoom_na_muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸