Dzieła spakowane, czas ruszać w drogę! Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest współorganizatorem wystawy „Żywoty twórcze Jarosława Furgały”, która otwarta zostanie w Muzeum Kresów w Lubaczowie 29 lipca 2025.
Będzie to prezentacja twórczości rzeźbiarza-samouka Jarosława Furgały (1919–2020) – urodzonego w Lubaczowie, a przez większość życia związanego z dolnośląską wsią Polwica. Artysta zaczął rzeźbić w drugiej połowie życia, z potrzeby wyrażenia własnych refleksji o historii i ludziach, których uważał za ważnych i godnych upamiętnienia. Jego prace szybko zyskały uznanie, zdobywał laury na ogólnopolskich konkursach i wystawach. W 1990 r. otrzymał najwyższe wyróżnienie – nagrodę Oskara Kolberga.
Fot. A. Kowalów
Na wystawie, której kuratorką jest Marta Derejczyk, kierowniczka wrocławskiego Muzeum Etnograficznego, zwiedzający obejrzą rzeźby przedstawiające postacie i wydarzenia szczególnie dla Furgały ważne – ujęte tak, jak je zapamiętał. Każda opowiada konkretną historię, a wielu towarzyszy osobisty komentarz twórcy. Dzieła te wyróżniają się niepowtarzalnym stylem – nie są typowo ludowe w formie, ale zachowują autentyczność i bezpośredniość charakterystyczną dla sztuki nieprofesjonalnej.
Prezentacja jest efektem współpracy Muzeum Kresów w Lubaczowie z Muzeum Etnograficznym Oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Oprócz obiektów ze zbiorów wrocławskich znajdą się na niej również prace z kolekcji Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu oraz Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej.
„Żywoty twórcze Jarosława Furgały” | 29 lipca 2025 – 1 lutego 2026 | Muzeum Kresów w Lubaczowie