Blisko 500 dzieł sztuki – od malarstwa, rzeźby i grafiki, poprzez złotnictwo, meble, porcelanę, ubiory i akcesoria mody, aż po fotografie, instalacje i wideo – będzie można zobaczyć na jubileuszowej wystawie „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”, która 14 lipca 2023 r. udostępniona zostanie zwiedzającym w Pawilonie Czterech Kopuł.
Jest to pierwsza w historii muzealnictwa wystawa poświęcona sztuce rokokowej i neorokokowej na Śląsku. Ekspozycję uzupełniają prace współczesnych artystów, dla których rokoko jest źródłem inspiracji. Jest to wielka afirmacja stylu, który w dalszym ciągu fascynuje i zaskakuje!
Kuratorzy, scenografki, producenci, konserwatorzy dzieł sztuki oraz oczywiście montażyści – wszyscy zostali zaangażowani do przygotowań tej spektakularnej wystawy, której pomysłodawcą i koordynatorem jest dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.
Fot. A. Kowalów
Warszawa, Kraków, Łódź, Gliwice, Cieszyn, Pszczyna, Łańcut, Krzeszów, Głogówek – z tych m.in. miejscowości zjechały do Wrocławia zabytki na wystawę. Na zdjęciach demontaż ogromnego obrazu Felixa Antona Schefflera Męczeństwo św. Urszuli i 11 tysięcy dziewic i rzeźb Josepha Antona Lachela z kościoła w Krzeszowie.
Fot. J. M. Gawron
Dotarły również na wystawę obrazy i rzeźby z kościołów Opolszczyzny – w Głogówku, Przechodzie i Maciowakrzy.
Fot. J. M. Gawron
Ostatnią fazą przygotowań – najbardziej intensywną – jest aranżacja wystawy. Kilkaset eksponatów (zabytki malarstwa dawnego, rzeźby, meble, ubiory i akcesoria mody, a także dzieła sztuki współczesnej) montowanych jest w salach wystawienniczych Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej.
Fot. M. Lorek, W. Rogowicz
Zapis z tworzenia instalacji Olafa Brzeskiego przygotowanej specjalnie na wystawę na dziedzińcu w Pawilonie Czterech Kopuł.
Realizacja: Sabin Kluszczyński
Wszystkie te „szalone” rokokowe i neorokokowe realizacje w nowoczesnej aranżacji będzie można oglądać do 14 stycznia 2024 r.