Dzieło ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, prezentowane w Muzeum Etnograficznym Oddziale MNWr.
Przęślica krężelowa ze stołeczkiem
Autor: nieznany
Data powstania: 1836
Technika: drewno polichromowane
Wymiary: wysokość 97,6 cm, szerokość około 20 cm
Pochodzenie: Dolny Śląsk
Przęślica wykonana z drewna. Jest złożona z dwóch elementów: pionowego słupa, zwanego piórem, oraz prostokątnego stołeczka, na którym jest on osadzony. Prostokątny niski stołek z sosnowego drewna, pomalowanego na ciemny brąz, stoi na nogach z płaskich, profilowanych listewek. Deska ozdobiona jest prostym wyżłobionym wzorem geometrycznym i roślinnym.
Pióro z drewna brzozowego, pomalowane na biało, jest długim, smukłym słupem o kwadratowym przekroju, ze stożkowatym, polichromowanym na czerwono czubkiem, nazywanym krężelem, który obraca się wokół własnej osi. Pióro naśladuje swoim kształtem wieżę, zwężając się ku górze. Jest podzielone na kilka segmentów, które mają przypominać kondygnacje budynku. Te znajdujące się w środkowej części pióra posiadają na każdym boku wydrążone na przestrzał otwory okienne. Wewnątrz umieszczono drewniane kulki.
Każdy z segmentów udekorowany jest inaczej – wyryto na nich ornamenty naśladujące detale architektoniczne, takie jak obramienia i parapety okienne oraz serca, liście i figury geometryczne, podkreślone czerwoną i zieloną farbą.
U podstawy pióra widnieje napis „ANNO” (rok) oraz data 1836.
Przęślica była popularnym prezentem zaręczynowym. Należała do podstawowych sprzętów tkackich – służyła do umocowania kądzieli w czasie wicia przędzy.
■ Więcej opisów ➸
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”