Trwają przygotowania do wystawy „Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892–1955)”. Obejrzeć na niej będzie można m.in. obrazki dewocyjne sprzed wieków.
Takie „święte obrazki” sprzedawano masowo na odpustach i w centrach pielgrzymkowych – za sprawą pielgrzymów sława regionalnych kultów wykraczała daleko poza pierwotne miejsca.
Tak było również w przypadku Dzieciątka Jezus z Pragi (czes. Pražské Jezulátko) – XVI-wiecznej figurki z kościoła Panny Marii Zwycięskiej w Pradze (dzielnica Malá Strana) – rzeźby przedstawiającej małego Jezusa, która przyodziewana jest w rozmaite szaty. Najstarszy zachowany strój podarowany figurce pochodzi z XVII wieku.
Jednym z najczęściej pojawiających się motywów na obrazkach dewocyjnych był wizerunek Chrystusa. Nie dziwi zatem, że i Pražské Jezulátko znalazło się na takiej ozdobnej karcie. Praca klasztorna „Dzieciątko Jezus z Pragi” pochodzi z XIX wieku. Obrazek wykonany został ręcznie, a do jego stworzenia użyto papier, tkaninę i błyszczącą pasmanterię. Jest to unikatowe małe dzieło sztuki.
Na co dzień praca ta przechowywana jest w muzealnym magazynie, lecz od 11 listopada 2022 można ją będzie obejrzeć na wystawie czasowej poświęconej kolekcji o. Nikolausa von Lutterottiego.
Magdalena Skrabek, Dział Promocji i Komunikacji MNWr
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸