29 września 2018 – 3 lutego 2019
Fot. W. Rogowicz
Kurator wystawy: Jacek Bohdanowicz
Wystawa prac wrocławskiego kowala Ryszarda Mazura powstałych w latach 2016–2018.
Każdy wie, jak wyglądają latarnie zdobiące rynek i uliczki Starówki, wszyscy znają Smoki przy fontannie na placu Solnym i rzeźbę Wrocławianin, kraty kaplic w kościele garnizonowym i ozdobne wrota katedry. Ale tylko nieliczni wiedzą, że autorem tych prac jest wrocławski kowal Ryszard Mazur. W Muzeum Etnograficznym można obejrzeć około 50 kutych przedmiotów jego autorstwa, wykonanych tradycyjnymi technikami kowalskimi.
Choć ekspozycja poświęcona jest głównie twórczości Ryszarda Mazura z lat 2010-2018, to ma jednocześnie charakter podsumowania całego jego dorobku, stanowiącego efekt trwającej niemal pół wieku działalności rzemieślniczej. Na wystawie prezentowane są przedmioty wykonane tradycyjnymi technikami kowalskimi. Wiele z nich łączy walory estetyczne z funkcjami użytkowymi np. zestawy kominkowe, lampy, świeczniki, ozdobne kraty i zawiasy.
W skład ekspozycji wchodzi również kilkadziesiąt fotografii. Część z nich przedstawia prace artysty z ostatniego okresu twórczości (m.in. ogrodzenia, bramy wjazdowe, furtki, balustrady, kraty), które ze względu na rozmiary nie mogły się znaleźć na wystawie. Na kilkunastu fotografiach zobaczyć można również najbardziej znane i rozpoznawalne rzeźby Ryszarda Mazura, powstałe w latach wcześniejszych, licznie obecne choćby w przestrzeni miejskiej Wrocławia, zdobiące place i ulice, obiekty użyteczności publicznej oraz wnętrza kościołów.
O wystawie „Piękno duszy metalu” w Radio Wrocław Kultura opowiada Jacek Bohdanowicz ➸