Kolejną nowością w Dziale Sztuki Muzeum Etnograficznego jest osiem obrazów olejnych na płótnie autorstwa nieprofesjonalnej malarki z Wrocławia Anny Binkuńskiej (1908–1997), namalowanych w latach 80. XX w. Muzeum ma w swoich zbiorach 58 prac tej malarki.
Najnowsze obrazy nabyte zostały od kolekcjonerki, która posiadała aż 38 obrazów Binkuńskiej – wraz z mężem kupowała je bezpośrednio od artystki. Wybrane osiem obrazów moim zdaniem najlepiej uzupełnią muzealny zbiór prac tej autorki. Są to dzieła prezentujące typowe dla Binkuńskiej tematy: kulturę Żydów polskich, pejzaże Wrocławia, tematy biblijne, jak i unikatowe przedstawienia zagadnień współczesnych artystce, m.in. problem narkomanii.
Obraz Żydowskie wesele jest o tyle ciekawy, że na jego odwrociu autorka przykleiła kartkę z opisem jego treści: „Żydowskie wesele. Państwo młodzi siedzą z rodziną ze starszymi. Młodzież bawi się w innym mieszkaniu. Wódka nie stoi na stole ani wino. Nalewa się gościom trochę do szklanek lub kieliszków. Żydzi tańczą oddzielnie starsi. Pochylają się, przysiadają, nie udało mi się tego odtworzyć. Żydówki tańczą starsze taniec z chałkami, podrzuca jedna z nich te chałki w górę, inna łapie i później ona podrzuca. Wreszcie kroi się na kromki i zjada z faszerowaną rybą lub z galaretką z nóg wołowych. Czasem bywa też rosół na weselu”. Takie kartki objaśniające treść obrazu autorka umieszczała dość często.
Anna Binkuńska urodziła się w Piaskach k. Lublina. Przez pewien czas mieszkała w Lublinie, Warszawie i kilku innych mniejszych miejscowościach, ale po wojnie życie i twórczość związała głównie z Wrocławiem, gdzie aż do emerytury pracowała w spółdzielni kuśnierskiej. Tutaj też w 1965 r. rozpoczęła zajęcia w Ognisku Kultury Plastycznej.
Malarstwem interesowała się od czasów młodości, jednak dopiero po przejściu na emeryturę poświęciła się mu całkowicie, malując setki obrazów przywołujących jej wspomnienia z dzieciństwa (miasteczka kresowe, kultura żydowska), jak również tematykę bieżącą, stanowiąc swoistą kronikę wydarzeń współczesnych artystce.
Joanna Kurbiel, Dział Sztuki ME
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸