W zbiorach Działu Tkanin i Strojów ME znajduje się niewiele przykładów tradycyjnej bielizny, takiej jak na przykład majtki. Tego typu odzież jeszcze w latach 20. XX w. rzadko występowała na wsi, a używanie „niewymownych” związane było z akceptowaniem zwyczajów miejskich.
Wśród nabytków muzealnych w 2023 r. znalazły się właśnie majtki uszyte z białego płótna bawełnianego, o charakterystycznym kroju – zdecydowanie odbiegającym od tych współcześnie noszonych.
Składają się one z dwóch nogawek o długości do pół uda, po bokach mają długie rozcięcia, w talii zaś ujęte są w kilka zakładek wszytych w szeroki pasek. Nie dość, że są zapinane na dwa guziki (klasyczne metalowe obciągnięte płótnem), to dodatkowo mają doszytą długą tasiemkę do zawiązywania.
Elementem zdobiącym tę zabytkową już dziś bieliznę są wieńczące nogawki bawełniane koronki – fabrycznie wykonanej, w trójkątne ząbki i z motywami słoneczek.
Cenną informację o tym nabytku stanowi fakt, że wiadomo czyją majtki były własnością – a mianowicie znanej z imienia i nazwiska babci osoby, która ofiarowała je Muzeum, a także podanie dokładnej proweniencji: Mokoszowy, obecnie dzielnica Zabrza (woj. śląskie), lata 20. XX w.
Hanna Golla, Dział Tkanin i Strojów ME
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸