15 października 2021 – 13 lutego 2022
Miejsce: Willa Caro Oddział Muzeum w Gliwicach
Kuratorka: Barbara Andruszkiewicz, Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Wystawa po raz pierwszy zaprezentuje twórczość rzeźbiarską górnośląskich artystów 1. poł. XX w., zarówno pochodzących z tego terenu, jak i przybyszy z dalszych stron, którzy znaleźli na Górnym Śląsku swoją drugą ojczyznę. Choć łączyły ich podejmowana tematyka dzieł i wrażliwość na aktualne nurty w sztuce, byli oryginalnymi twórcami, wyrażającymi się w odmiennych stylach. Niegdyś uznani, chętnie pokazujący swoje dzieła na łamach prasy, obecnie są prawie całkowicie zapomniani.
Istotnym wątkiem prezentacji są rzeźbiarze, którzy na stałe związali się z Wrocławiem – pochodzący z Grzybowic (Zabrze) Robert Bednorz (1882–1973), bytomianin Thomas Myrtek (1888–1935), urodzony w Starych Siołkowicach na Opolszczyźnie, ale aktywny w Bytomiu Kurt Bimler (1883–1951) oraz wciąż zagadkowy dla badaczy Górnoślązak Hans Beyssell (ostatnia ćwierć XIX w. – po 1952).
Dla pełniejszego obrazu środowiska rzeźbiarskiego, w którym tworzyli, uzupełniono ekspozycję dziełami czołowych artystów działających w stolicy Śląska.
Fot. A. Kowalów
Na wystawę składają się dzieła ze zbiorów Muzeum w Gliwicach (z czego duża część nigdy wcześniej nie była pokazywana szerokiej publiczności), Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz rzeźby użyczone z polskich i niemieckich kolekcji muzealnych oraz kościelnych, a także od właścicieli prywatnych. Wystawę w gliwickiej Willi Caro dopełni miejska ścieżka edukacyjna śladami artystów i ich realizacji w Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Bytomiu i Zabrzu.
Dzieła z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu prezentowane na tej wystawie:
Ernst Seger, Zapaśnicy, przed 1936
Robert Bednorz, Spoglądająca, 1919
Dorothea von Philipsborn, Klęczące dziewczyny, 1939
Jaroslav Vonka, Ogrodnik (Drzewo Życia?), ok. 1930
Paul Schulz, Portret młodej kobiety (Dorothei von Philipsborn?), 2. dekada XX w.
Thomas Myrtek, Siedząca górniczka, 1920
Theodor von Gosen, Jeździec na koniu, 1912
■ Wystawy poza muzeum ➸
■ Rzeźbiarze górnośląscy w Willi Caro ➸