Muzyczny jubileusz 65-lecia Muzeum Etnograficznego obchodzony był z przysłowiowym przytupem – dzięki występowi Kapeli Romana Wojciechowskiego, jedynego w Polsce dwukrotnego zdobywcy Złotej Baszty – prestiżowej, głównej nagrody Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Najpierw jednak odbyły się warsztaty skrzypcowe pod okiem Mistrza.
Tego dnia można również było zwiedzić wraz z kuratorką Hanną Gollą wystawę „Instrumentarium tradycyjne”.
Z okazji jubileuszu ukazała się publikacja „Etnograficzne didaskalia. Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu i kultura dolnośląska” – sobotnie uroczystości w Muzeum były świetną okazją do spotkania z autorami tego niezwykle cennego wydawnictwa.
„Misja Muzeum Etnograficznego jest ciągle aktualna” – podkreśla Elżbieta Berendt, kierowniczka Muzeum Etnograficznego. „Czyż może być bardziej przydatne spojrzenie na świat w czasach nazwanych ponowoczesnymi, gdzie tak wyraźnie ścierają się ze sobą przywiązanie do tradycji i potrzeba modernizacji, przemieszczają się rzeczy i ludzie uwikłani jednocześnie w przełomowe zdarzenia i dziejowe epizody, a rozdarcie między tym, co już było, i tym, co nadchodzi, wybrzmiewa wręcz dramatycznie?”.
Fot. Wojciech Rogowicz
W ciągu 65 lat działalności Muzeum Etnograficzne zorganizowało niemal 400 wystaw, wiele z nich było nagradzanych – między innymi w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. W 1997 r. Muzeum zostało uhonorowane wyróżnieniem i medalem w VII edycji dorocznego ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera. W 2011 r. otrzymało Nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla Kultury Ludowej, a w 2018 r. Laur Wrocławia. W maju 2019 kierowniczka Muzeum Etnograficznego Elżbieta Berendt została uhonorowana Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.