Zajęcia wytchnieniowe dla dorosłych, w tym opiekunów osób z niepełnosprawnościami, w ramach projektu „Zalecenia: wizyta w muzeum. Sztuka jako panaceum”, prowadzenie: Olga Budzan
Wiejskie hafciarki pokrywały kolorowymi wyszyciami pościel, obrusy, kapy oraz odświętną odzież. W zależności od regionu oraz dostępności różnorodnych materiałów haftowano różnymi technikami. Motywy, którymi dekorowano tkaniny, można w dużym uproszczeniu podzielić na geometryczne i roślinno-zwierzęce, odzwierciedlające piękno przyrody. W trakcie warsztatów wspólnie wykonamy haft przedstawiający łąkę inspirowany wyszyciami znajdującymi się w kolekcji muzeum. Będzie to okazja do zapoznania się z podstawowymi ściegami (ścieg za igłą, łańcuszek, sznureczek) oraz podstawami haftu płaskiego oraz haftu cieniowanego. Zajęcia zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, wszystkie materiały będą dostępne na miejscu.
Haft jest techniką demokratyczną – można haftować w domu, w kolejce u lekarza, w parku. Nie trzeba mieć pracowni czy specjalistycznego sprzętu. Wyszywanie jest techniką kontemplacyjną, dzięki której przez moment możemy przenieść się do świata, w którym czas płynie wolniej…
Spotkanie w przestrzeni Muzeum Etnograficznego. Wstęp wolny. Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 (od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–16.00). Prosimy o informację w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w wydarzeniu.
Stowarzyszenie Mudita zapewnia wolontariuszy, którzy podczas zajęć wytchnieniowych dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami będą się opiekować ich podopiecznymi. Informacji szczegółowych udziela Weronika Gorlewska: tel. 512 035 234 lub e-mail: weronika.gorlewska@stowarzyszeniemudita.pl.
■ Wydarzenia edukacyjne ➸
■ Fotorelacje edukacyjne ➸
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Zalecenia: wizyta w muzeum. Sztuka jako panaceum” – Kultura Dostępna 2025. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.