Książki w dobrej cenie – nie tylko na lato ➸
Katalog wystawy „Letnia rezydencja/Summer rental. Kolekcja Marxa” – jednej z najważniejszych ekspozycji zorganizowanych w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Zaprezentowano na niej około 50 prac, wśród których znalazły się dzieła tak znanych artystów jak Joseph Beuys, Anselm Kiefer, Robert Rauschenberg, Cy Twombly czy Andy Warhol, nie zabrakło również prac polskich twórców – Zbigniewa Rogalskiego i Wilhelma Sasnala. Publikacja przybliża dzieła, które należą do zbiorów znanego niemieckiego kolekcjonera Ericha Marxa, a sale Galerii Narodowej w Berlinia, gdzie prezentowane są na co dzień, opuszczają niezwykle rzadko.
❦
Małgorzata Santarek
Nature morte. Współcześni artyści ożywiają martwą naturę
Wrocław 2017
Publikacja towarzyszyła ekspozycji czasowej pod tym samym tytułem, która odbyła się w Pawilonie Czterech Kopuł w 2017 r.
Inspiracją do wystawy była książka Nature Morte autorstwa Michaela Petry, dyrektora londyńskiej MOCA (Muzeum Sztuki Współczesnej), który w swojej pracy pokazał, jak złożonym zagadnieniem jest martwa natura i jej historia. Zaprezentowane zostały: flora, fauna, pożywienie, przedmioty domowe oraz śmierć, będące inspiracją dla współczesnych dzieł artystycznych, traktujących martwą naturę w możliwie szerokim kontekście, wychodząc daleko poza tradycyjne malarstwo, sięgając do zupełnie nowych technik i niekonwencjonalnych ujęć problemu.
❦
Maria Jeżewska
Jerzy Kalina. Nawigacja sztuki
Wrocław 2003
Pierwszy monograficzny katalog poświęcony twórczości Jerzego Kaliny. Obszerna i bogato ilustrowana publikacja, będąca posumowaniem trzydziestoletniej działalności artysty, ukazująca jego sylwetkę. To książka o „nawigacji sztuki” – jak to sam określił.
Najistotniejszym walorem wydawnictwa jest dokumentacja fotograficzna jego efemerycznych działań – instalacji i akcji ulicznych zrealizowanych m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Międzyzdrojach, Wilnie i w Pradze. Utrwalono w niej zdarzenia ulotne, których ślad pozostał jedynie w pamięci świadków i uczestników. Dodatkowo zawiera projekty architektoniczne, rzeźbiarskie i scenograficzne Kaliny, uwzględnia też jego filmy. W części katalogowej publikacji, w układzie chronologicznym opisane są poszczególne akcje i instalacje, realizacje wykonane w trwałych materiałach – rzeźba i architektura oraz film i teatr.
Gorąco polecamy!