Kobiety i praca – refleksje feministyczno-antropologiczne

5.07, g. 15:00

Wykład dr hab. Moniki Baer, prof. UWr. Wydarzenie towarzyszące wystawie „Ala Savashevich. Twoje ciało to pole pracy”.

Antropologia społeczno-kulturowa ze względu na swoje zainteresowania systemami pokrewieństwa, rodziną i małżeństwem czy organizacją gospodarstw domowych od początku zaistnienia w formie akademickiej była relatywnie otwarta i na problematykę związaną z płcią, i dla samych kobiet. Co ważne, antropologiczne studia płci często ściśle wiązały się z zaangażowaniem społeczno-politycznym badaczek, wpisującym się w ramy szeroko rozumianego feminizmu. W związku z tym proponowane przez nie analizy miały służyć nie tylko wzbogacaniu wiedzy naukowej o wątki, które zwykle pomijano w głównych nurtach dyscypliny, ale też często przyjmowały formę krytycznej refleksji na temat funkcjonowania i świata akademickiego, i tego poza akademią. W odniesieniu do powyższych przesłanek ukazane zostanie to, jak w antropologii inspirowanej feminizmem ujmowano „pracę kobiet”, jak różnie wpisywano tę „pracę” w szersze konteksty społeczne, polityczne czy ekonomiczne oraz jak tego typu namysł służył problematyzacji różnych stereotypowych przekonań na temat „kobiet” i wykonywanej przez nie „pracy”.

Dr hab. Monika Baer, prof. UWr, pracuje w Instytucie Etnologii i Antroplogii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zainteresowania badawcze dotyczą Europy Środkowej/Wschodniej, postsocjalistycznych procesów transformacyjnych i Europeizacji, sprawczości prawa, płci/seksualności, aktywizmu oraz społeczno-politycznego zaangażowania nauk społecznych.

Spotkanie w Muzeum Etnograficznym, wstęp wolny. W przypadku pytań informacji udziela Dział Edukacji ME: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13.

■ Wydarzenia edukacyjne ➸
■ Fotorelacje edukacyjne ➸

 

print