Obiekt ze zbiorów Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu prezentowany na wystawie czasowej „Strojni Kresowiacy” (16.11.2024–16.02.2025)
Kaftan kobiecy/sukmana „petek”, przed rokiem 1939
Materiał: sukno wełniane
Miejsce pochodzenia: Weleśnica Leśna, Huculszczyzna, Ukraina
Kaftan kobiecy (rodzaj sukmany), zwany petkiem, wykonany jest z brązowego wełnianego sukna o prostym kroju. Przód i plecy kaftana uszyte są z jednego kawałka brązowej tkaniny. Rozcięcie z przodu nie jest zapinane. Po bokach kaftana znajdują się duże trójkątne kliny, zszyte z kilku kawałków, z jednym otworem na kieszeń. Rękawy są długie, wykonane z jednego kawałka materiału, a pod pachami mają trójkątne kliny. Pod szyją znajduje się wykładany kołnierz.
Kaftan ozdobiony jest haftem, wykonanym nićmi wełnianymi, głównie w kolorach czerwonym, różowym i zielonym. Haft tworzy pasy składające się z linii o różnych ściegach: dużych krzyżyków, linii przerywanych i sznureczków. Szerokie haftowane pasy biegną wzdłuż brzegów kołnierza, rękawów oraz zdobią górną część kaftana. Węższe ozdobne pasy znajdują się przy brzegu rozcięcia oraz dolnym brzegu ubioru. Inne motywy to mały krzyż z drobnymi wzorami, umieszczony z jednej strony z przodu, między pasami haftu. U dołu kaftana, po bokach, symetrycznie rozmieszczone są ozdobne haftowane laseczki.
Kaftan ozdobiony jest także dużymi pomponami wykonanymi z kolorowych nici, które naszyte są na czubkach kołnierza, przy brzegach rozcięcia oraz po bokach ubioru.
■ Więcej opisów ➸