Kolejny wpis nawiązujący do wystawy „Makatka wywrotowa” zainspirowany został przez jeden z gorsetów znajdujących się w kolekcji Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. Ten pięknie haftowany gorset powstał w 1. poł. XX w. na terenie południowo-wschodniej Polski – w Małopolsce lub na Podkarpaciu. Ozdobiony haftem płaskim o motywach roślinnych do dziś zachwyca.
Nie jest żadnym sekretem, że hafciarki i hafciarze kochają motyw róży. Warto się z nim zmierzyć. Z pewnością w czeluściach niejednej szafy znajdzie się stara dżinsowa kurtka, kamizelka lub nawet spodnie, które można odświeżyć przy pomocy haftu.
Dżins jest bardzo sztywny, dlatego to wdzięczny materiał do obhaftowania. Pracując z nim, warto jednak uzbroić się w naparstek! Sztywność materiału sprzyja temu, że podczas pracy można używać nieco dłuższych odcinków muliny niż w przypadku haftowania wzoru na koszulce bawełnianej.
Jedyne czego do haftu potrzeba (oprócz naparstka oczywiście) – to igła z ostrą końcówką, kordonki (zielony, żółty, czerwony, ciemnoróżowy i jasnoróżowy) – i dwa zimowe wieczory!
„Makatka wywrotowa” ➸
#zoom_na_muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸