Grudzień to miesiąc, w którym w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władze PRL wprowadziły w Polsce stan wojenny i na ulice polskich miast wyszło około 70 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy SB oraz wyjechało 1750 czołgów.
Grudzień to miesiąc cenzury, kontrolowanych rozmów, godziny milicyjnej, internowań. W tym ponurym okresie uwięziono ponad 3 tysiące działaczy „Solidarności” i osób zrzeszonych w innych niezależnych organizacjach.
Stan wojenny trwał w Polsce do 22 lipca 1983 roku. Według danych przedstawionych przez prof. Wojciecha Polaka z Instytutu Pamięci Narodowej w tym okresie utworzono 52 obozy internowania, w których uwięziono łącznie 9736 osób. Niektórzy spośród internowanych spędzili w nich cały rok.
W 1985 roku na zaproszeniu autorstwa Janusza Chodorowicza dedykowanemu uroczystemu otwarciu Panoramy Racławickiej pojawiło się dobrze znane czerwone liternictwo nawiązujące do Solidarycy. W ten sposób czcionka wolności użyta w logo NSZZ „Solidarność”, autorstwa Jerzego Janiszewskiego i Krystyny Janiszewskiej, wybrzmiała w wydarzeniu, które władze PRL starały się zmarginalizować. Powrót do publicznego bytu patriotycznego malowidła Styki i Kossaka miał być po prostu jednym z wielu wydarzeń. Dziś już wiemy, że tak się jednak nie stało.
Alicja Marzec, Dział Promocji i Komunikacji MNWr
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸