Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku w roku 2021 odbędą się w dniach 11–12 oraz 18–19 września. Tytuł przewodni najnowszej edycji to „Smaki Dziedzictwa”.
EDD jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.
Doskonałym przykładem bogactwa kulturowego każdego narodu są tradycje kulinarne, które odgrywają niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących ze sobą. „Smaki Dziedzictwa” zachęcają do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach, oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych (takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również niematerialnych (staropolskich przepisach, tradycjach).
Poprzez temat kulinarny podchodzimy do dziedzictwa na nowy sposób, mniej oczywisty. Warto popularyzować i upowszechniać wiedzę o tradycjach kulinarnych, które są nierozerwalnym elementem naszej historii i kultury. Warto je odkryć!
Zgłoszenia pomysłów na udział w obchodach przyjmowane są drogą internetową – formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie edd.nid.pl (termin: do 15 maja 2021) ➸
Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, a dolnośląskim – Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wydarzenia odbywają się pod patronatem narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i patronatem honorowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Więcej informacji o EDD znajduje się na stronie internetowej edd.nid.pl ➸
Wszelkich informacji dotyczących projektu udzielają: Agnieszka Szepetiuk-Barańska oraz Elżbieta Baluch,
tel. 71 344 33 13 i 71 342 12 67. Aktualne informacje na FB ➸