Wykład dr Anny Steligi towarzyszący wystawie „Obłęd. Przypadek Mariana Henela – lubieżnika z Branic”
Jacques Lacan: „(…) nie można być człowiekiem, nie mając w sobie szaleństwa jako granicy własnej wolności”
Autoterapia ma charakter wspomagająco-stymulujący. Do samodzielnej formy pracy nad własną kondycją psychiczną służy m.in. wykorzystywanie elementów sztuki (arteterapia). Twórczość plastyczna to jedna z form komunikowania się z otoczeniem, bo gdy słowa stają się bezradne, zaczynają „mówić” obrazy. Analiza twórczości może uzupełniać proces terapeutyczny, dając możliwość określenia stosunku twórcy do otaczającego świata, siebie i choroby. Wykład jest próbą doprecyzowania podstawowych terminów, takich jak pojęcie arteterapii, kreacji wizualnej, wytworu plastycznego i jego wymiaru terapeutycznego. Jest to konieczne ze względu na ich niejednoznaczny, a czasem nawet sprzeczny sposób ujmowania w literaturze. Wykład także – w kontekście twórczości Mariana Henela – poruszać będzie kulturowe paradygmaty pojęć „normalności” i „nienormalności” (patologiczności). Wreszcie wywód ten będzie staraniem udzielenia odpowiedzi na pytanie o suwerenność pola ekspresji (w tym psychopatologicznej), czyli o prawo do autokreacji, wyznaczone przez własny system wartości.
Uwaga: wykład skierowany do osób pełnoletnich. Wystawa zawiera treści wrażliwe: przemoc, nagość, erotyka, treści krzywdzące wobec innych ludzi czy grup społecznych bądź z innych powodów niezgodne z dzisiejszą wrażliwością.
Spotkanie w Muzeum Etnograficznym, wstęp wolny, zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 (od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–16.00). Prosimy o informację w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w spotkaniu.
■ Wydarzenia edukacyjne ➸
■ Fotorelacje edukacyjne ➸