Jednym z innowacyjnych działań przeprowadzonych w ramach projektu optymalizacji przestrzeni wystawienniczej w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu było opracowanie przy użyciu najnowocześniejszych technologii dodatkowej ścieżki zwiedzania wystawy stałej, która wprowadza widza w zupełnie inny wymiar odbioru dzieł sztuki i poszerza pole ich interpretacji.
Wyjątkowy seans multimedialny powstał dzięki merytorycznej współpracy pracowników Muzeum z zespołem grafików, architektów, muzyków i inżynierów. Jedenaście miejsc w przestrzeni wystawy stałej poświęconych sztuce wybitnych artystów oraz wydarzeniom i zjawiskom szczególnie zasługującym na uwagę odbiorców zostało wzbogaconych o nowy rodzaj informacji, która ma charakter nie tylko merytoryczny, ale także emocjonalny.
Specjalnie skomponowana muzyka, animacje, aranżacja światłem i interaktywne prezentacje multimedialne przybliżają sztukę do tego stopnia, że odbiorca może np. „usłyszeć” obraz Deszcz Jana Tarasina, odbyć podróż w głąb Kompozycji Jadwigi Maziarskiej, zobaczyć, jak wyglądała w 1948 roku słynna I Wystawa Sztuki Nowoczesnej w Krakowie, poznać proces twórczy Tadeusza Brzozowskiego, posłuchać dźwiękowej interpretacji obrazu Zycbad przygotowanej przez osoby niewidome, odkryć bogactwo struktur w fotografiach Zdzisława Beksińskiego, dowiedzieć się, co myślał o sztuce Henryk Stażewski, wybrać się na multimedialny spacer z bohaterem rzeźb Magdaleny Abakanowicz lub uczestniczyć w interaktywnym, pełnym barw, dźwięków i humoru pokazie Grupy Luxus.
To oczywiście nie wszystkie niespodzianki, które przygotowaliśmy dla zwiedzających, dlatego zapraszamy do wzięcia udziału w niezwykłej podróży, w której światło, dźwięk, obraz i słowo są przewodnikami po fascynującym świecie sztuki współczesnej.
Zobacz, usłysz, dotknij – seans multimedialny ➸