Chusteczka do nosa z nadrukiem pieniądza zastępczego (tzw. Notgeld) z 1923 roku, ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Görlitz
Praca prezentowana na wystawie czasowej „Dolny Śląsk pnie się w górę. Rzemiosło i przemysł wzdłuż Śląskiej Kolei Górskiej”
Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, 17.05–17.08.2025
Fot. Renata Filipczak
Wymiary: 28,2 × 28,7 cm
Materiał: bawełna
Miejsce pochodzenia: Göppingen / Wirtembergia
Kwadratowa chusteczka wykonana z delikatnej bawełnianej tkaniny w bladożółtym kolorze, ozdobiona subtelnym wzorem błękitnej kratki. W centralnej części nadrukowano wzór pieniądza zastępczego (Notgeld) z 1923 roku, przedstawiający panoramę miasta Lubań. Pod ilustracją widnieje napis: „50 Jahre Ambrosius Otto Göppingen / Württ. Gegründet 1908 in Lauban / Schles. Taschentücher Bett – Damaste”. Brzegi chusteczki są starannie obszyte, co podkreśla jej staranne i precyzyjne wykonanie.
Chusteczka została wyprodukowana przez firmę Ambrosius Otto w Göppingen (Wirtembergia), będącą kontynuatorką zakładu o tej samej nazwie działającego wcześniej w Lubaniu. Powstała z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia firmy w 1958 roku.
Produkcja chusteczek do nosa w ujęciu przemysłowym była procesem wieloetapowym. Rozpoczynała się od oczyszczenia i dokładnej kontroli tkaniny pod kątem ewentualnych wad. Następnie materiał cięto na odpowiedniej wielkości fragmenty. Kolejnym krokiem było obrębianie, czyli precyzyjne zszycie brzegów i zakończeń przędzy. Na końcu chusteczki były starannie układane, składane i pakowane.
Każdy z tych etapów realizowała inna osoba, co podkreślało specjalizację pracy i dbałość o jakość końcowego produktu.
Więcej opisów ➸