Fot. A. Marzec
❦
Katalog „Fenomenalny. Zdzisław Beksiński” ➸
Publikacja pod redakcją Aleksandry Szwedo, Wrocław 2025
„Manifest wyobraźni. Fotografia jako narzędzie kreacji. […] Prace fotograficzne Zdzisława Beksińskiego charakteryzują się niezwykłą różnorodnością tematyczną – od malarskich pejzaży, przez abstrakcyjne kompozycje, aż po fotograficzne reportaże. Sięgając po niepokojące motywy związane ze śmiercią, przemijaniem oraz mrocznym erotyzmem, Beksiński wyzwalał w widzu niepokój i zmuszał do konfrontacji z najgłębszymi pragnieniami i lękami. Być może właśnie w tym tkwi źródło jego niegasnącej popularności” – pisze w publikacji „Fenomenalny. Zdzisław Beksiński” Aleksandra Szwedo, kuratorka wystawy prac fotograficznych artysty prezentowanych w Pawilonie Czterech Kopuł.
W katalogu znalazły się również teksty autorstwa Adama Soboty – wieloletniego kustosza Działu Fotografii Muzeum Narodowego we Wrocławiu i przyjaciela artysty, Weroniki Kobylińskiej – analizującej wczesne fotografie Beksińskiego w kontekście uniwersalizacji ciała, oraz Adama Mazura – interpretującego twórczość fotografa i malarza przez pryzmat surrealizmu i estetyki fotografii eksperymentalnej.
Dekada twórczości, która wciąż zaskakuje, szczególnie dziś, gdy powraca pytanie, czy fotografia jest jeszcze sztuką. Publikację rozpoczyna krótkie wprowadzenie kuratorki Aleksandry Szwedo. Kolejny rozdział poświęcony jest czarno-białym odbitkom. Ponad 100 stron dokumentuje eksperymenty z makrofotografią, świetlnymi abstrakcjami i portretami. Nie brak wśród nich wyjątkowych zestawów fotograficznych „w założeniu zbliżonych do krótkiej sekwencji filmowej lub do tzw. zbitki skojarzeniowej lansowanej przez surrealistów”, jak pisał o nich Beksiński w listach do Jerzego Lewczyńskiego. Niepokojący, mroczny czy po prostu tajemniczy? Jaki był Zdzisław Beksiński i jego dzieła? O tym piszą Adam Sobota, Adam Mazur i Weronika Kobylińska.
Warto sięgnąć po ten starannie wydany katalog, by móc odkryć nowe wątki w twórczości sanockiego artysty czy poznać niezwykłą historię antyfotografii!
Publikacja dostępna jest w księgarni stacjonarnej w Muzeum oraz w sklepie internetowym. Polecamy ➸
■ Polecamy wpisy z cyklu Zoom na książki ➸
■ Zapraszamy również do lektury wpisów z cyklu ↡ Muzealnicy polecają ➸