Spacer tropem ptaków na obrazach i oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Moda – historia osobista” w Muzeum Narodowym, uroczyste otwarcie nowej wystawy czasowej „Dolny Śląsk pnie się w górę” w Muzeum Etnograficznym oraz oprowadzania kuratorskie po wystawie „Fenomenalny. Zdzisław Beksiński” i performance inspirowany fotografiami tego artysty w Pawilonie Czterech Kopuł – to niektóre z wydarzeń zaplanowanych na Noc Muzeów przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego Oddziały w 2025 r.
W tym roku w wydarzeniu uczestniczyć będzie również Muzeum „Panorama Racławicka”! Jedną z największych atrakcji turystycznych Polski można będzie zwiedzać bezpłatnie, ale trzeba liczyć się z oczekiwaniem w długiej kolejce.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
W dzień po Nocy Muzeów – w niedzielę 18 maja 2025 – Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Etnograficzne i Pawilon Czterech Kopuł będą czynne od godz. 12:00. Muzeum „Panorama Racławicka” czynne będzie bez zmian.
Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 5, tel. 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl
Muzeum czynne w godzinach od 18:00 do 24:00 (ostatnie wejście o 23:30)
Czynne będą 3 wystawy stałe:
■ „Sztuka śląska XVI–XIX w.”
■ „Sztuka polska XVII–XIX w.”
■ „Sztuka europejska XV–XX w.”
Wystawę czasową „Moda – historia osobista. Profesor Irena Huml (1928–2015)” można oglądać tylko podczas zaplanowanego oprowadzania kuratorskiego, na które obowiązują zapisy.
Wydarzenia
■ godz. 18:00–19:00
Wieczór z modną czarownicą Teklą [zajęcia rodzinne dla dzieci 3–5 lat z opiekunami]
Są takie dni, takie wydarzenia w życiu czarownicy, podczas których trzeba postawić na wygląd! Z pewnością szałowo trzeba wyglądać podczas sabatu. Nie myślcie, kochane dzieci, że czarownica podczas sabatu chciała wyglądać, jak księżniczka z bajki. A jak? – pewnie zapytacie. Przyjdźcie, to się dowiecie!
Prowadzenie: Sławomir Ortyl, zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48
■ godz. 18:00–19:30
Na ptasich skrzydłach pośród obrazów [spacer tematyczny dla młodzieży i dorosłych po wystawach stałych]
Niecodzienny spacer tematyczny po salach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jego motywem przewodnim będą ptaki, te najbardziej kolorowe i spektakularne, jak również te o nieco mniej intensywnych barwach piór. Uczestnicy wydarzenia będą mogli przyjrzeć się z bliska najpiękniejszym obrazom ukazującym te wspaniałe skrzydlate istoty.
Prowadzenie: Michał Pieczka, zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48
■ godz. 19:00–20:00
Od New Look po mini [warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży 8–15 lat]
Czym był ten słynny New Look? Czy wyprawy kosmiczne miały wpływ na modę? I w końcu, jak to było z tymi damskimi spodniami? Podczas zajęć zobaczymy wystawę czasową „Moda – historia osobista” i porozmawiamy o tym, jak moda odpowiadała na zmiany społeczne lat 50. i 60. XX w. Podsumowaniem spotkania będzie tworzenie prac plastycznych.
Prowadzenie: Karolina Rzepka, zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48
■ godz. 20:00–21:00
„Moda. Historia osobista. Profesor Irena Huml (1928–2015)” [oprowadzanie kuratorskie]
Ekspozycja odnosi się nie tylko do indywidualnej biografii profesor Ireny Huml, ale także rzuca światło na historię ubioru w PRL-u, zagadnienia związane z rolą i funkcjonowaniem kobiety w tej rzeczywistości, inspiruje pytania o trwałość przedwojennych inteligenckich postaw w nowej rzeczywistości, o emancypację, funkcjonowanie kobiet w świecie akademickim i artystycznym, o rodzimą recepcję trendów międzynarodowych i o rolę mody w procesach modernizacyjnych.
Prowadzenie: dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48
Wydarzenia w Muzeum Etnograficznym
ul. R. Traugutta 111-113, tel. 71 344 33 13 lub edukacja@muzeumetnograficzne.pl
Muzeum czynne w godzinach od 18:00 do 24:00 (ostatnie wejście o 23:30)
Czynne będą wystawa stała i czasowa:
■ „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość”
■ „Dolny Śląsk pnie się w górę. Rzemiosło i przemysł wzdłuż Śląskiej Kolei Górskiej
Wydarzenia
■ godz. 18:00
„Dolny Śląsk pnie się w górę. Rzemiosło i przemysł wzdłuż Śląskiej Kolei Górskiej” [wernisaż wystawy]
Uruchomiona w 1867 r. Śląska Kolej Górska połączyła Görlitz i Węgliniec z Wałbrzychem, umożliwiając rozwój przemysłu i włączając Dolny Śląsk w europejską sieć kolejową. Oprócz widoków i map dawnego Dolnego Śląska zwiedzający obejrzą modele lokomotyw i powozów, a także przedmioty i artykuły produkowane w miejscowościach, przez które kolej wiodła. Będą to m.in.: porcelana z Wałbrzycha, składane stoły z Olszyny, blaudruki z Gryfowa Śląskiego, koronki z Jeleniej Góry czy chusteczki do nosa z Lubania.
■ godz. 22:00
„Dolny Śląsk pnie się w górę. Rzemiosło i przemysł wzdłuż Śląskiej Kolei Górskiej” [oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej]
Prowadzenie: Joanna Kurbiel, Emilia Jeziorowska
Wydarzenia w Pawilonie Czterech Kopuł
ul. Wystawowa 1, tel. 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.pl
Muzeum czynne w godzinach od 18:00 do 24:00 (ostatnie wejście o 23:30)
Czynna będzie wystawa czasowa:
■ „Fenomenalny. Zdzisław Beksiński”
Aby zapewnić komfort zwiedzania, na wystawie może przebywać jednocześnie 100 osób.
Wystawa stała „Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku” będzie zamknięta.
Wydarzenia
■ godz. 15:30
Pokaz filmu „Ostatnia rodzina” (2016) w reż. Jana P. Matuszyńskiego
Scenariusz filmu oparty został na losach Zdzisława, Tomasza i Zofii Beksińskich i ukazuje losy rodziny Beksińskich w latach 1977–2005, do momentu tragicznej śmierci Zdzisława. W rolach głównych wystąpili: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik i Aleksandra Konieczna.
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81
■ godz. 18:00
Pawilon Wystawy Historycznej profesora Poelziga [wykład]
Budynek Pawilonu Czterech Kopuł należy do najważniejszych obiektów historycznych Wrocławia. Podczas wykładu cofniemy się o ponad 100 lat do czasów jego budowy, a także poznamy dokładniej jego architekturę i projektanta – Hansa Poelziga.
Prowadzenie: Maja Kwiecińska
■ godz. 18:00 i 20:00
„Fenomenalny. Zdzisław Beksiński” [oprowadzanie kuratorskie]
Przygotowana w 20. rocznicę śmierci Zdzisława Beksińskiego wystawa poświęcona jest mniej znanemu, lecz niezwykle istotnemu aspektowi jego twórczości – fotografii. W trakcie oprowadzania kuratorka przedstawi artystę w szerszym kontekście, w którym pojawi się nie tylko jako twórca „przerażający” i „mroczny”, ale także jako pionier i poszukiwacz nowych form wyrazu, walczący z ograniczeniami współczesnej fotografii.
Prowadzenie: Aleksandra Szwedo, zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81
■ godz. 22:00
Oczami człowieka [performance]
Kim jesteśmy w relacji z drugim człowiekiem? Kim się stajemy? Jak nasze ciało pamięta słowa i gesty? I gdzie je ukrywa przed światem? Przed nami samymi? Jak budujemy relacje w oddaniu czy przywiązaniu? I kto pociąga za nici naszego przeznaczenia… Zapraszamy na performance inspirowany fotografiami Zdzisława Beksińskiego.
Prowadzenie: Barbara Przerwa, Wojciech Grabałowski, Marcin Zaremba
Wydarzenia w Muzeum „Panorama Racławicka”
ul. J. E. Purkyniego 11, tel. 71 344 23 44
Bezpłatne seanse w godzinach od 16:00 do 24:00 (ostatnie wejście o 23:15)
W sobotę 17 maja 2025 w godz. 8:30–14:15 „Panoramę Racławicką” będzie można zwiedzać odpłatnie – klasyczne seanse po 30 minut.
Od godz. 16:00 rozpoczną się bezpłatne seanse 15-minutowe – ze względów konserwatorskich i by zapewnić komfort zwiedzającym jednorazowo na platformę będzie mogło wejść 85 osób. Uwaga, trzeba liczyć się z oczekiwaniem w długiej kolejce. Prosimy o przychodzenie bez plecaków i bagażu ze względu na brak możliwości skorzystania z szatni.
■ Opisy wszystkich wydarzeń edukacyjnych ➸