Czy we Wrocławiu będzie jeszcze tak malownicza zima jak ta przedstawiona na obrazie Anny Binkuńskiej? ️Niestety, nie wiadomo… Obraz ten jednak na pewno będzie można zobaczyć w roku 2025 na planowanej wystawie stałej „Galeria sztuki nieprofesjonalnej”.
Pierwszy dzień kalendarzowej zimy jest świetną okazją do przypomnienia postaci tej jednej z najciekawszych twórczyń sztuki nieprofesjonalnej.
Anna Binkuńska (1908–1997) urodziła się w Piaskach k. Lublina, po wojnie swoje życie i twórczość związała z Wrocławiem, gdzie aż do emerytury pracowała w spółdzielni kuśnierskiej. Tutaj też w 1965 r. rozpoczęła zajęcia w Ognisku Kultury Plastycznej.
Malarstwem interesowała się od czasów młodości, jednak dopiero po przejściu na emeryturę poświęciła się mu całkowicie, malując setki obrazów przywołujących wspomnienia z dzieciństwa, a także tematy bieżące. W jej twórczości odnaleźć można wielokulturowy świat jej rodzinnych Piasków – rytuały religijne i codzienne życie społeczności żydowskiej, folklor cygański, jarmarki, zwyczaje ludowe.
Kochała przyrodę, stąd jej płótna „wypełniały” ptaki i kwiaty. Utrwalała również pamięć o zabytkach i wydarzeniach historycznych. Bohaterami jej obrazów byli znajomi, ludzie z najbliższego otoczenia, ale też osoby wybitne – reprezentanci różnych narodów, politycy i artyści. Przywoływała to, co minione i rejestrowała teraźniejszość; pouczała. Była inna w tym znaczeniu, które cechuje każdą dobrą sztukę, nie poddającą się unifikacji, całkowicie osobistą.
Twórczość Binkuńskiej zaliczana jest dziś do najciekawszych zjawisk współczesnej sztuki nieprofesjonalnej. Jej prace oraz innych artystów samouków związanych z Dolnym Śląskiem, takich jak m.in. Jarosław Furgała, Józef Lurka, Józef Mączyński, Brunon Podjaski czy Władysław Sałdyka, będzie można oglądać na nowej wystawie stałej, której otwarcie nastąpi jesienią 2025 r. w Muzeum Etnograficznym.
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸