Najliczniejszą grupą obiektów, jaka uzupełniła w roku 2023 kolekcję Działu Grafiki i Rysunku Współczesnego, są prace Marii Diduch (ur. 1947 w Łodzi) – mieszkającej w Holandii polskiej artystki, która brała udział w ponad 100 wystawach w całej Europie, prezentując sztukę papieru, tkaninę unikatową, sztukę książki i malarstwo.
Maria Diduch studiowała na Wydziale Projektowania Ubioru w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, którą ukończyła dyplomem z zakresu projektowania ubioru, biżuterii oraz malarstwa. W 1973 roku wyjechała do Holandii, gdzie skupiła się na działalności malarskiej i graficznej. Z czasem zamieniła swój warsztat na doświadczenia kolażowe. Eksperymentując ze zróżnicowanymi materiałami o różnorodnych strukturach, odkryła dla siebie masę papierową i ostatecznie zajęła się unikatową formą tworzenia z papieru.
Rozpoczęła od wykorzystywania papierów azjatyckich, by uzyskać własne podłoża, na których mogła stosować autorskie techniki. Powstawały wtedy serie „malowane papierem”, wykorzystujące kawałki papieru, które jak za pociągnięciem pędzla, wtapiały się i barwiły kompozycje.
Fot. M. Lorek
Eksperymenty z podłożem i fakturą doprowadziły do kompozycji reliefowych, a swoista podatność i plastyczność papierowej materii sprowokowały artystkę do tworzenia wielkoformatowych, niemal architektonicznie skonstruowanych kompozycji przyściennych, wielofigurowych instalacji oraz misternych konstrukcji przestrzennych. Obok m.in. cyklu książek artystycznych, ławic ryb i ptaków czy krzeseł, artystka wykonała serię kimon nadnaturalnej wielkości, kunsztownych i finezyjnych sukienek czy symbolicznych koszul.
Artystka od wielu lat łącząc, zespalając i zszywając włókniste struktury, doświadcza wszechstronnych możliwości papieru, który wywarza starymi technikami w polskich i holenderskich papierniach.
Ukoronowaniem wieloletniej pracy jest przyznana Marii Diduch nagroda Grand Prix Królowej Fabioli na X Międzynarodowym Biennale Sztuki Koronki w 2002 roku w Brukseli.
Justyna Chojnacka, Dział Grafiki i Rysunku MNWr
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸