Obiekt ze zbiorów Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu prezentowany na wystawie czasowej „Strojni Kresowiacy” (16.11.2024–16.02.2025)
Kożuszek „kiptar”, pocz. XX wieku
Materiał: skóra owcza, nić wełniana
Technika: aplikacja/ haft nakładany, nabijanie
Miejsce pochodzenia: Kluczów Wielki, Huculszczyzna, Ukraina
Kożuszek wykonany z jasnej skóry baraniej, obszyty przy wszystkich brzegach pasami z ciemnego futerka. Z przodu znajdują się dwie kieszenie. Krój jest krótki, bez rękawów, uszyty z dużego kawałka skóry, który tworzy dwie części przednie oraz plecy. Na dole pleców umieszczono trzy mniejsze prostokątne wstawki. Pod szyją znajduje się stójka, a z przodu dwa skórzane sznureczki, zakończone wspólnym pomponem ze skórki i włóczki. Kożuszek zapinany jest na dwa skórzane gruzełki i pętelki oraz na jeden metalowy guziczek, a także na skórzany pasek z dziurką, umieszczony na środku. Na dole każdej części przedniej naszyta jest półokrągła kieszonka z patką.
Kożuszek ozdobiony jest aplikacjami z ciemnozielonej i białej skórki, nabijanymi metalowymi kółeczkami oraz guziczkami (z pomarańczowymi środkami). Dodatkowo, na ubraniu znajdują się liczne małe guzełki z nici wełnianych w kolorach bordowym i zielonym. Paski skórzanej przeplatanki biegną po obu stronach zapięcia, wzdłuż wszystkich brzegów (nad futerkiem) oraz na szwach pleców. Z każdej strony pasków oraz przy kieszonce znajdują się trójkątne ząbki z kolorowej skórki, ozdobione metalowymi kółeczkami i liniami z kolorowych nici.
Wzory pozostałych aplikacji: poziome półksiężyce, umieszczone z każdej strony przy rozcięciu, poniżej trapezowata patka, a w dolnym rogu stylizowany krzyż. Nad kieszonką znajduje się ozdoba w kształcie drzewka.
Kożuszek był noszony przez młodzież obojga płci podczas rodzinnych uroczystości i świąt (w tym w stroju weselnym) do lat 30. XX wieku.
■ Więcej opisów ➸