Wykład Aleksandry Szwedo w ramach cyklu „One. Historie Fotografek”
„Dlaczego w fotografii nie było wielkich artystek?” – odpowiedzią na tę parafrazę pytania Lindy Nochlin jest wakacyjny cykl prezentujący sylwetki fotografek. Przyjrzyjmy się „cichej obecności” kobiet w fotograficznym środowisku, która w ostatnim czasie jest odkrywana na nowo.
W 1895 roku Jadwiga Golcz otwiera w Warszawie swoje fotograficzne atelier będące równocześnie pierwszą szkołą fotografii dla kobiet. Jej zakład to miejsce nowoczesne i modne, które odwiedza ówczesna śmietanka towarzyska stolicy: od Bolesława Prusa po Helenę Mniszkównę. Golcz jest nie tylko artystką, ale również edukatorką, wydawczynią i pierwszą fotoreporterką – dokumentowała między innymi pogrzeb malarza Henryka Siemiradzkiego.
Fascynująca, porywająca biografia jednej z pierwszych fotografek w Polsce będzie punktem wyjścia do prelekcji i dyskusji o ogromnym wkładzie fotoreporterek w historię polskiej fotografii. Przyjrzymy się dwóm ważnym publikacjom: „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” Moniki Szewczyk-Wittek oraz „Dokumentalistki – polskie fotografki XX wieku”, która towarzyszyła wystawie kuratorowanej przez Karolinę Lewandowską w 2008 roku. Podczas wykładu przypomniana zostanie twórczość m.in. Ireny Elgas-Markiewicz, Joanny Helander, Krystyny Łyczywek czy Julii Pirotte.
Spotkanie w przestrzeni Pawilonu Czterech Kopuł, wstęp wolny.
W przypadku pytań prosimy o kontakt: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81.
Kolejne wykłady w ramach cyklu „One. Historie Fotografek”
❧ 10 sierpnia, godz. 12:00 — Światła, kamera, moda
Prowadzenie: Aleksandra Szwedo
❧ 17 sierpnia, godz. 14:00 — Feministki? Sztuka Natalii LL i Ewy Partum
Prowadzenie: Adam Pacholak
❧ 24 sierpnia, godz. 12:00 — Letizia Battaglia i fotografki włoskie
Prowadzenie: Aleksandra Szwedo
❧ 1 września, godz. 12:00 — Kultura selfie – rewolucyjna forma autoportretu: Audrey Wollen, Zofia Krawiec, Iwona Demko
Prowadzenie: dr Agata Iżykowska-Uszczyk
■ Wydarzenia edukacyjne ➸
■ Fotorelacje edukacyjne ➸