Prowadzenie: Małgorzata Micuła
W ramach cyklu „Sztuka w dialogu” przestrzeń Pawilonu Czterech Kopuł wypełniają rozmowy z artystkami i artystami, których prace znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Bohaterką kwietniowego spotkania będzie Anna Szpakowska-Kujawska – malarka, rzeźbiarka i ceramiczka, autorka form przestrzennych wykonywanych w technikach własnych. Aktywna w środowisku twórczym od końca lat 50., członkini Grupy Wrocławskiej, jedna z inicjatorek Sympozjum Wrocław 70. Prace wystawiała w galerii „Pod Moną Lisą” – swoistym laboratorium prowadzonym przez Jerzego Ludwińskiego, gdzie prezentowała m.in. najbardziej rozpoznawalny cykl malarski „Atomy”. Jej sztukę cechuje formalna i ideowa różnorodność, poszukiwanie nowych form wyrazu i otwartość na zmiany w ramach idiomu artystycznego.
Spotkanie będzie okazją do bliższego poznania długoletniej drogi twórczej artystki, zmieniających się inspiracji oraz motywacji podtrzymującej w niej ciągłą potrzebę tworzenia.
Spotkanie w Pawilonie Czterech Kopuł, wstęp wolny.
Fot. Łukasz Kujawski
W kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się ponad 40 prac Anny Szpakowskiej-Kujawskiej. Pokaźny zbiór budują realizacje reprezentujące najważniejsze wczesne cykle i okresy twórczości Szpakowskiej, są to m.in. pochodzące z lat 60. „Ballady rodzinne”, „Atomy”, „Czas zatrzymany”, późniejsze o dekadę „Glątwy” i „Polskie opowieści rodzinne” czy tworzone w latach 80. podczas pobytu w Afryce malowane kalabasze.
Przedostatnia dekada XX w. to także czas, w którym ważnym punktem odniesienia staje się dla artystki figura Narcyza. U Szpakowskiej-Kujawskiej zjawia się jako wielonogi, wieloręki i wielooki, okrągły stworek. Kreatywnie zinterpretowana, mitologiczna postać stanie się podczas rozmowy punktem wyjścia do pytań o rolę autorefleksji w procesie twórczym oraz sposobach przetwarzania własnych doświadczeń w ramach sztuki.
Harmonogram kolejnych spotkań:
— 25.05, sobota — z Urszulą Śliz — prowadzenie: Anna Chmielarz
— 22.06, sobota — z Ewą Partum — prowadzenie: Adam Pacholak
— 28.09, sobota — z Jolantą Nitką-Nikt — prowadzenie: Anna Chmielarz
■ Wydarzenia edukacyjne ➸
■ Fotorelacje edukacyjne ➸