Na wystawie „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik” zobaczyć można różne pamiątki z wojska. W kulturze tradycyjnej służbę wojskową traktowano jako czas symbolicznej przemiany, wkroczenia chłopca w dojrzałość. Była to też próba różnie rozumianych sprawności. W wojsku rodziły się przyjaźnie, ale też wielu dotykała opresja.
Wśród prezentowanych pamiątek są m.in. kalendarze tzw. fale – wykonywane z miar krawieckich, na których po usunięciu oryginalnych nadruków wprowadzano różne rysunki, wiersze, sentencje. Miara podzielona była na 150 części, żołnierz odcinał je z każdym kolejnym dniem służby, a blaszkę wrzucał do zupy spożywanej ostatniego dnia.
Można też zobaczyć chusty szyte z płótna na opatrunki i dekorowane obszyciami, frędzlami czy pomponami. Na tkaninę nanoszono nazwę miasta, rodzaj i numer jednostki, odręczne podpisy i adresy kolegów oraz wierszowane, dedykacje.
Są też obrazy malowane na szkle, często podklejane kolorową cynfolią, a także zdjęcia z różnych miejsc frontu I wojny światowej z bogatych zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz pozowane pamiątkowe fotografie, często wkomponowane w tło przedstawienia sytuacji bojowej.
Tekst i fotografie: Magdalena Skrabek, Dział Promocji i Komunikacji MNWr
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸