Wnętrze prezentowane w Muzeum Etnograficznym Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
W pomieszczeniu o wymiarach 4 na 4 metry znajdują się sprzęty codziennego użytku, które należały do mieszkańców Dolnego Śląska i powstały w większości na przełomie XIX i XX wieku. Wszystkie przedmioty: meble, naczynia, bibeloty i dewocjonalia, wykonano w warsztatach rzemieślniczych z naturalnych tworzyw takich jak: drewno, metal, skóra, szkło, glina.
Na środku izby umieszczono stół, leży na nim otwarta książka, obok duża ceramiczna misa oraz dzbanek. Jedno z krzeseł przy stole ma oparcie w kształcie dwóch symetrycznie ustawionych względem siebie ryb. Ich ciała układają się w kształt serca. Na drugim usadowiony jest manekin – kobieta ubrana w strój codzienny: sukienkę z brązowej tkaniny z delikatnym wzorem, na którą założony ma jasny, sięgający brzegu spódnicy fartuch oraz w prosty beżowy czepiec.
Na prawo od stołu stoi łóżko wykonane z zabejcowanego na ciemno drewna. Jego zagłówek udekorowany jest malaturą ukazującą kwitnącą gałązkę róży. Na lewo od stołu znajduje się mała skrzynia, a na jej blacie rozłożone są ozdobne skrzyneczki na biżuterię i pamiątki, wstążki, szylkretowy grzebień. Na komodzie umieszczonej za stołem leży pulpit do czytania książek.
Na ścianach, pod sufitem, zawieszono rząd obrazów na szkle o tematyce religijnej oraz ozdobne talerze. Forma, a w jeszcze większym stopniu dekoracja, umieszczonych tu szafy, komody, skrzyni, stołu, krzeseł – zydli, parawanu, kołyski i łóżka wzorowane są na meblach dworskich. Pokryte bogatą malaturą przedstawiającą ptaki, kwiaty, elementy architektury czy amorki.
W izbie znajdują się także pamiątki związane z życiem religijnym oraz Dolnoślązaków. Pamiątki z pielgrzymek – obrazy namalowane na szkle oraz oprawiony w ramkę wianek ślubny – pamiątkę zawarcia związku małżeńskiego.
■ Więcej opisów ➸
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”