„Sztuka śląska XV–XVIII wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu”
Wystawa stała w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu
Ekspozycja w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu udostępnia część zbiorów sztuki śląskiej Muzeum Narodowego we Wrocławiu od 1988 r. Znajduje się na niej blisko 100 dzieł śląskiej sztuki średniowiecznej i nowożytnej. W roku 2018 ekspozycja zyskała nowy wygląd – prezentowana jest w nowej aranżacji, wyposażona w nowoczesne oświetlenie i wzbogacona o kilka dzieł sztuki wcześniej w Brzegu niepokazywanych.
Jest to (obok zbiorów gmachu głównego Muzeum Narodowego we Wrocławiu) największy w kraju pokaz dzieł z tego regionu pochodzących z czterech stuleci – okresu, w którym sztuka śląska dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu zyskała uznanie w całej Europie.
Prezentowane dzieła sztuki gotyckiej powstały w śląskich warsztatach rzeźbiarsko-malarskich między rokiem 1420 a pierwszymi dekadami XVI w. Pierwotnie zdobiły wnętrza kościołów i kaplic, pełniąc funkcję elementów towarzyszących zarówno liturgii, jak i aktom prywatnej dewocji. Wśród pokazywanych zabytków znajdują się m.in. monumentalna grupa rzeźbiarska ukazująca ukrzyżowanego Chrystusa z setnikiem, Marią, św. Marią Magdaleną, św. Janem i Longinusem – z wrocławskiego kościoła św. Elżbiety, w którym pierwotnie zdobiła zawieszoną wysoko nad posadzką belkę tęczową – oraz tryptyk Pokłonu Trzech Króli z Wojanowa powstały ok. roku 1510, należący do nielicznej grupy nastaw z rozbudowanymi scenami narracyjnymi w partii centralnej.
Z czasów renesansu i manieryzmu pochodzi znakomity zespół epitafiów obrazowych oraz malowideł, które kiedyś stanowiły część epitafiów.
Głównymi ośrodkami sztuki barokowej na Śląsku były klasztory cysterskie (Lubiąż, Krzeszów, Henryków i Kamieniec Ząbkowicki). Zatrudniały one wybitnych artystów sprowadzanych z różnych europejskich ośrodków. Na wystawie można podziwiać m.in. dzieła wybitnych barokowych rzeźbiarzy działających na Śląsku: Matthäusa Knote’a, Matthiasa Steinla, Thomasa Weissfelda oraz obrazy najwybitniejszego śląskiego malarza tego okresu Michaela Lucasa Leopolda Willmanna. Willmann wypracował powszechnie na Śląsku podziwiany styl, w którym czytelne są inspiracje dziełami holenderskimi i flamandzkimi. W Brzegu pokazywanych jest aż 14 obrazów Willmanna – jest to największa w Polsce prezentacja prac tego artysty.
Sztuka śląska XV–XVIII wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu – czytaj więcej ➸