Dzisiejszy wpis inspirowany jest folklorem i światem natury. Co dzień przyglądam się kwiatom i trawom. Łąki tętnią życiem – i pewnie dlatego tak bardzo kojarzą mi się z moją Mamą.
Chciałabym Was bardzo zachęcić do samodzielnego wykonania laurki (bo przecież laurkę dla mamy można zrobić, mając lat pięć i pięćdziesiąt – tylko nie wszyscy o tym wiedzą).
Kartkę odświętną najlepiej przygotować ze sztywnego papieru, naklejane elementy mogą być z papieru cienkiego, ale nie na tyle, by mógł zniszczyć go klej. Do wycinania używam malutkich nożyczek o ostrych końcówkach. Do rysowania kółek użyłam specjalnego szablonu z kołami o różnych średnicach.
Pierwsza kartka inspirowana jest roślinnością otaczającą muzeum – stokrotkami i mleczami, które rozkwitły w naszej okolicy, druga (przedstawiająca niezapominajki i stokrotki) – ogródkami działkowymi, trzecia zaś jest zrobiona, że tak powiem, „na ludową nutę”.
Przeważnie tradycyjne wycinanki są zakomponowane symetrycznie lub w układzie pasowym, ja chciałam stworzyć kompozycję typu „łączka”. Byłam ciekawa, jak taka metoda komponowania sprawdzi się w wycinance. Zamiast tła białego użyłam czarnego, bo uwielbiam kontrasty!
Łowicz to mój ukochany region wycinankarski. Odczuwam ogromny szacunek do dorobku tamtejszych wycinanakarek i wycinankarzy. Dziś można pójść do sklepu, kupić papier we wszystkich kolorach tęczy, cieniowany, błyszczący, złoty, samoprzylepny. Nie musimy siłować się z nieporęcznymi nożycami do strzyżenia owiec, no i klej! Dawniej wykonywano go z przegotowanej mieszanki mąki żytniej i wody.
Tradycyjne wycinanki tworzone były z okazji najważniejszych świąt. W Dzień Matki pamiętajcie o swoich mamach, babciach, ciociach i innych kobietach, dzięki którym wzrastaliście w poczuciu miłości i zaopiekowania. Zaskoczcie je w tym roku własnoręcznie wykonanymi kartkami!
Możecie skorzystać z załączonego szablonu ptaszka na gałązce.
Olga Budzan, Dział Edukacji w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu
#zoom_na_muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸