Kulturą żydowską zafascynował się w latach 90. XX w., jego zainteresowanie wzbudziła historia, religia, literatura, język hebrajski. Nawiązał też liczne przyjaźnie z ludźmi związanymi z wrocławskim środowiskiem żydowskim.
Do ulubionych dzieł Sobola literatury żydowskiej należą m.in. 9 bram do tajemnic chasydów Jiřego Langera, Opowieści chasydów Martina Bubera, Dzieje Tewji Mleczarza Szolema Alejchema, książki Izaaka Singera czy Puste krzesło. Odnaleźć radość i nadzieję. Ponadczasowa mądrość chasydzkiego mistrza Rabiego Nachmana z Bracławia – zbiór aforyzmów opracowany przez Moshego Mykoffa i Breslov Research Institute.
Lektury te, a także publikacje breslov.com zainspirowały Jerzego Sobola do podróży do centrów chasydyzmu na Podolu, związanych z Baal Szem Towem i jego prawnukiem Nachmanem z Bracławia. Autor dotarł (rowerem!) do Humania, Bracławia, Międzyboża, Berdyczowa, oczywiście bez pominięcia Odessy, Kijowa, Winnicy… Odbył również wyprawy śladami Nachmana w drodze do Ziemi Izraela (Erec Jisrael).
Pierwszym zetknięciem fotografa ze światem chasydów była wyprawa w 2008 r. do grobu Nachmana w Humaniu. Od tego czasu jeszcze czterokrotnie przybywał w okresie żydowskiego Nowego Roku – święta Rosz ha-Szana – do celów pielgrzymowania chasydów bracławskich z całego świata.
#zoom_na_muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸
Wystawa „Jorcajt – czas chasydów” ➸