Listopad w Pawilonie Czterech Kopuł
3 listopada, g. 17:00
W piątek o piątej
Oprowadzanie po wystawie czasowej „Moda i kino. Kostiumy filmowe z kolekcji CeTA w Pawilonie Czterech Kopuł” połączone z wizytą w Centrum Technologii Audiowizualnych
Wstęp z biletem na wystawę czasową
4 listopada, g. 16:00
Karol Marks, Moby Dick i inni, czyli o twórczości Krzysztofa M. Bednarskiego
Wykład Alicji Abramowicz
Gipsowe i plastikowe popiersia Karola Marksa oraz Moby Dick wykonany z kadłuba łodzi znalezionej na brzegu Wisły są bodaj najbardziej znanymi realizacjami Krzysztofa M. Bednarskiego. Podczas wykładu będzie można poznać historię ich powstania, a także zaznajomić się z innymi dziełami tego artysty.
Wstęp wolny
10 listopada, g. 17:00
W piątek o piątej
Z wolnością w tle
Oprowadzanie po wystawie stałej
Z okazji zbliżającego się Dnia Niepodległości tematem oprowadzania będzie sztuka zaangażowana, podejmująca temat wolności i zniewolenia. Zwiedzający zobaczą powstałe u schyłku PRL-u prace Jerzego Kaliny, Włodzimierza Borowskiego, Jerzego Beresia, Eugeniusza Geta-Stankiewicza i Krzysztofa M. Bednarskiego. Autorzy tych dzieł za pomocą ironii i kamuflażu ukazywali ikonografię codzienności w czasach reżimu komunistycznego.
Wstęp z biletem na wystawę stałą
17 listopada, g. 17:00
W piątek o piątej
Oprowadzanie po wystawie czasowej „Moda i kino. Kostiumy filmowe z kolekcji CeTA w Pawilonie Czterech Kopuł” połączone ze zwiedzaniem Centrum Technologii Audiowizualnych
Wstęp z biletem na wystawę czasową
18 listopada, g. 11:00–15:00
Nie-modny pantofelek
Warsztaty animacji filmowej dla dzieci w wieku 8–12 lat
Prowadzenie: Adrian Jackowski
Po obejrzeniu wystawy „Moda i kino. Kostiumy filmowe z kolekcji CeTA w Pawilonie Czterech Kopuł” uczestnicy zajęć przejdą do studia w Centrum Technologii Audiowizualnych. Tam, pod okiem animatora, wspólnie stworzą krótką formę filmową technikami klasycznej animacji.
Wstęp z biletem za 3 zł, obowiązują zapisy (tel. 71 /7127181 – w godz. 9:00-15:00 – lub e-mail: edukacja.pawilon@mnwr.art.pl)
18 listopada, g. 16:00
Centrum Pompidou. Nowoczesność „od podszewki”
Wykład Iwony Gołaj
Muzeum Sztuki Współczesnej w Paryżu powstało z inicjatywy prezydenta Georges’a Pompidou. Budynek, nazywany przez paryżan „rafinerią”, zaprojektowali w 1972 roku Anglik Richard Rogers i dwóch architektów włoskich – Renzo Piano i Gianfranco Franchini. Obecnie kolekcja muzeum liczy ponad 100 tysięcy eksponatów. Można tam podziwiać dzieła takich klasyków nowoczesności, jak Pablo Picasso, Wassily Kandinsky, Salvador Dali, Jackson Pollock, Andy Warhol, czy Anselm Kiefer. Rocznie Centrum Pompidou gości około 3,5 milionów zwiedzających. Kolejny wykład z cyklu: Nie tylko Pawilon. Muzea sztuki współczesnej na świecie będzie opowieścią w pigułce o tym arcyciekawym miejscu.
Wstęp wolny
19 listopada, g. 11:00
Awangarda w Polsce
Wykład Anny Chmielarz
W tym roku obchodzone jest stulecie obecności awangardy w Polsce, z tego względu będzie można poznać okoliczności, w których powstawała oraz przyjrzeć się pracom wybitnych twórców i ruchom artystycznym, które ją kształtowały i w jej ramach ewoluowały.
Wstęp z biletem za 5 zł
19 listopada, g. 11:00
Kapelusze z pióropuszem
Warsztat dla dzieci w wieku 3–5 lat
Prowadzenie: Alicja Abramowicz
Kapelusze, hełmy, toczki. Meloniki, pióra, berety. Fezy, uszanki, pióropusze. Nakryć głowy jest całe mnóstwo! Podczas warsztatu dzieci zobaczą kilka z tych prezentowanych na wystawie „Moda i kino. Kostiumy filmowe z kolekcji CeTA w Pawilonie Czterech Kopuł”, co nieco przymierzą oraz przejrzą się w lusterku, a jeśli wystarczy sił i czasu – same staną się wytwornymi kapelusznikami.
Wstęp z biletem za 3 zł, obowiązują zapisy (tel. 71 /7127181 – w godz. 9:00-15:00 – lub e-mail: edukacja.pawilon@mnwr.art.pl)
24 listopada, g. 17:00
W piątek o piątej
Wrocławski Pawilon
Oprowadzenie po wystawie stałej
Pawilonu Czterech Kopuł i prezentowanej w nim kolekcji nie można odciąć od lokalnej historii. Spotkanie poświęcone zostanie artystom wrocławskim: Waldemarowi Cwenarskiemu, Alfonsowi Mazurkiewiczowi, Józefowi Hałasowi, Stanisławowi Dróżdżowi, ale również Natalii LL, Wandzie Gołkowskiej, Grupie Luxus i wielu innym, którzy przyczynili się do ubarwiania życia artystycznego stolicy Dolnego Śląska.
Wstęp z biletem na wystawę stałą
25 listopada, 4:00 PM
Maria Jarema: First Lady of Polish Abstraction
lecture by Agnieszka Kuprianowicz
Maria Jarema was a great individual and still remains one of the most fascinating Polish contemporary artists. As a sculptor, painter and stage designer she created her exceptional style and developed a unique language of art – between abstraction, metaphor and figurativeness.
Admission free