Wystawa „Dolny Śląsk pnie się w górę” prezentowana we wrocławskim Muzeum Etnograficznym do 17 sierpnia 2025 r. jest okazją do poznania miejscowości, która zasłynęła z produkcji rozkładanych stołów – przy najdłuższym z nich mogło zasiąść nawet 50 osób.
W 1848 r. stolarz Robert Ruscheweyh (1822–1899) z Olszyny założył własny warsztat, który z czasem rozwinął się w duży zakład. W 1878 r. uzyskał pierwszy na świecie patent na rozkładany stół. Szczególną cechą stołu Ruscheweyha było to, że wszystkie ruchome części były wbudowane w sam stół.
W przeciwieństwie do dobrze znanych stołów z dwukrotnie opuszczanym blatem, stół Ruscheweyha można było rozłożyć trzy- lub czterokrotnie. Najdłuższy stół, mierzący 13 metrów, mógł pomieścić nawet 50 osób.
Fot. arch. MNWr
W Olszynie rozkładane stoły produkowała jeszcze jedna fabryka. Otóż były czeladnik w zakładzie rzemieślniczym Ruscheweyha August Hainke (1852–1933) założył w 1894 r. własną wytwórnię mebli, a w 1902 r. zarejestrował swój patent na rozkładany stół. Na krótko przed wybuchem II wojny światowej w firmie Hainkego pracowało 690 osób – dwa razy więcej niż w firmie Ruscheweyha.
Po więcej ciekawostek zapraszamy na wystawę, na której obejrzeć można m.in. dokumenty patentowe czy archiwalne znaki fabryczne, a także mniejszą wersję rozkładanego stołu Ruscheweyha.
Oprac. Magdalena Skrabek, Dział Promocji i Komunikacji MNWr
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸