Spotkanie wytchnieniowe w ramach projektu „Zalecenia: wizyta w muzeum. Sztuka jako panaceum” dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami
Tematem rozmowy będą cele, sposoby i możliwości medytacji przy dziele sztuki w odniesieniu do zbioru esejów Jarosława Skurzyńskiego „Jedenaście medytacji nad dziełem sztuki”. Autor publikacji jest prozaikiem, eseistą i dramatopisarzem. W 2015 r. opublikował esej „Tylko ateiści zostaną zbawieni”, debiut prozatorski „Zrolowany wrześniowy Vogue” wydał w 2020 w Korporacji Ha!art. W 2013 roku otrzymał tytuł doktora nauk humanistycznych w dziedzinie filozofii. W twórczości rozwija tematy związane z LGBTQ, tożsamością, wyobcowaniem, a także funkcjonowaniem jednostek w opresyjnych systemach. Dzięki mediacyjnemu charakterowi literatura stanowi dla niego możliwość wyjścia poza doświadczenie opresji, a także jest głównym medium refleksji nad normami społecznymi oraz nie zawsze uświadomionym przymusem poddawania się im w codziennym życiu. W dramatach i prozie przedstawia wyuczone mechanizmy powielania traumy jednostkowej jak i zbiorowej. W utworach dąży do polifoniczności formy, co prowadzi do literackiego rozkładu na części pierwsze takich pojęć jak różnorodność, wspólnota, współistnienie.
Spotkanie w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu, wstęp wolny.
W przypadku pytań informacji udziela Dział Edukacji P4K: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub tel. 71 712 71 81.
Stowarzyszenie Mudita zapewnia wolontariuszy, którzy podczas zajęć wytchnieniowych dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami będą się opiekować ich podopiecznymi. Informacji szczegółowych udziela Weronika Gorlewska: tel. 512 035 234 lub e-mail: weronika.gorlewska@stowarzyszeniemudita.pl.
■ Wydarzenia edukacyjne ➸
■ Fotorelacje edukacyjne ➸
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Zalecenia: wizyta w muzeum. Sztuka jako panaceum” – Kultura Dostępna 2025. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.