Wykład dr. Bogusława Habrata towarzyszący wystawie „Obłęd. Przypadek Mariana Henela – lubieżnika z Branic”
Zagadnienie związków między zaburzeniami neurologicznymi i psychicznymi intryguje od wieków. Współczesny stan wiedzy na ten temat sprowadza się do stwierdzenia różnorodności i wieloczynnikowości relacji między tymi zjawiskami. Z gąszczu faktów, interpretacji i hipotez wyłania się jednak obraz, który – choć tylko częściowo uporządkowany – pozwala na nową psychopatologiczną interpretację pojedynczych dzieł, a nieraz i całej twórczości niektórych artystów.
Główne relacje między zaburzeniami neuropsychiatyrycznymi a kreatywnością będą ilustrowane głównie (choć nie tylko) twórczością plastyczną – ze szczególnym uwzględnieniem artystów, którym autor wykładu poświęcił więcej uwagi, pisząc publikacje: Mikołaj Ĉiurlionis, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Wyndham Lewis, Bruno Schulz, Marian Henel).
Czy Oko Mędrca, jakim jest Psychopatologia, pozwoli na inne, pogłębione spojrzenie na Czucie i Wiarę?
Uwaga: wykład skierowany do osób pełnoletnich. Treści wrażliwe: przemoc, nagość, erotyka, treści krzywdzące wobec innych ludzi czy grup społecznych bądź z innych powodów niezgodne z dzisiejszą wrażliwością.
Spotkanie w Muzeum Etnograficznym, wstęp wolny, zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13 (od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–16.00). Prosimy o informację w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w spotkaniu.
■ Wydarzenia edukacyjne ➸
■ Fotorelacje edukacyjne ➸