Koncert zespołu Małe Instrumenty

14.07, g. 20.00

Z okazji Jubileuszu Muzeum Narodowego we Wrocławiu i otwarciu nowej wystawy stałej Cudo-Twórcy zapraszamy na koncert zespołu Małe Instrumenty.Paweł Romańczuk z zespołu pisze tak:

„Decydując się na interpretacje utworów Chopina, mieliśmy zamiar osiągnąć przynajmniej dwa efekty. Pierwszy to ten oczywisty – muzyczny, w którym odnajdujemy nową jakość dźwięku i kształt XIX-wiecznych utworów, które były wcześniej interpretowane głównie w tradycyjny sposób.
Drugi, to wskazanie na TOY PIANO – instrument trochę właściwy i Chopinowi, i eksperymentom instrumentalnym, jakimi zajmujemy się w Małych Instrumentach. Toy Piano, będąc nieprofesjonalną miniaturą tradycyjnego pianina lub fortepianu, rozwijało się od 2. poł. XIX w. i nigdy nie było przedmiotem zainteresowań Fryderyka. Do muzyki „poważnej” dostało się dopiero w poł. XX w., dzięki ideom i twórczości Johna Cage’a. Jednak twórczość Chopina, dedykowana głównie fortepianowi, nie mogła znaleźć lepszego „małego” instrumentu niż właśnie Toy Piano.
Poświęcając więcej uwagi temu zjawiskowemu instrumentowi, udało się pozyskać wybitne egzemplarze, reprezentujące najciekawsze rejony możliwych brzmień – i to one właśnie pojawią się na koncercie.
Obsługiwane przez troje muzyków Małych Instrumentów pozwolą na zrealizowanie pierwszego koncertu zespołu w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
To, co również właściwie tej formie muzycznej, to jej performatywny wymiar, nawiązujący do tradycji teatru instrumentalnego, w którym obecność nietypowych obiektów instrumentalnych prowokuje adekwatne zachowania muzyków”.

Wykonawcy: Iwona Sztucka, Justyna Skoczek, Paweł Romańczuk

Wstęp wolny


 

print