Wykład dr Beaty Lejman w ramach nowego cyklu „Wyjątkowe zjawiska w sztuce pozaeuropejskiej”
Afryka to kontynent niebywałych kontrastów, mozaiki krajobrazów oraz zamieszkujących ją ludzi, niezliczonych języków oraz religii. To ziemia koczowniczych plemion stawiających bliskie naturze chaty, mieszkańców podziemnych domostw, a także willi, kamienic i drapaczy chmur. W wielu miejscach „Czarnego Lądu” nadal żyją obok siebie wyzyskujący i wyzyskiwani, a sianie niezgody jest narzędziem zdobywania władzy i eksploatowania bogactw naturalnych. Jak na tym tle rysuje się sylwetka pisarki i malarki Karen Blixen (1885–1962), arystokratki i bizneswoman w czasach dwóch wojen światowych i zmierzchu patriarchalizmu? Spotkanie będzie okazją do poznania jej domów (dziś muzeów) w Kenii (Nairobi) oraz w Danii (Rungsted) i spojrzenia na różne oblicza autorki oraz Afryki, w której spędziła 17 lat niezwykłego życia.
Wstęp wolny, spotkanie w holu Muzeum Narodowego we Wrocławiu (dla maks. 50 osób).
Z uwagi na zmienną sytuację związaną z pandemią wydarzenie może zostać przeniesione na inny termin.
Poznawanie pozaeuropejskich kultur to jak przeglądanie się w zwierciadle – gdy patrzymy wnikliwie, okazuje się, że inny to ja, tyle że po drugiej stronie lustra. Nowy cykl wykładów „Wyjątkowe zjawiska w sztuce pozaeuropejskiej” dr Beaty Lejman ma na celu przybliżenie poprzez sztukę odległych krajów i odmiennych kultur, tych elementów twórczej działalności zamieszkujących je ludzi, które dobrze oddają klimat i historię ziemi, na której powstały.
Wykład o Kenii, opisywanej słowami Karen Blixen (która siedemnaście lat mieszkała pod Nairobi), pozwoli spojrzeć wzrokiem pisarki nie tylko na estetykę tego afrykańskiego kraju i twórczość wyrosłą na tej ziemi, ale także na problemy kolonialne. Tematy kolejnych spotkań dotyczyć będą m.in. Uzbekistanu, Izraela, Iranu, Turcji, Jemenu, Senegalu, Meksyku… – a to dopiero początek tej podróży dookoła świata.
■ Fotorelacje edukacyjne ➸